Zemřel virtuos na violu da gamba Petr Wagner

Včera zemřel ve věku 50 let český virtuos na violu da gamba Petr Wagner. Jako sólista, komorní a continuový hráč vystoupil na mnoha evropských a světových pódiích a festivalech, v roce 1998 pak založil soubor Ensemble Tourbillon, jehož byl uměleckým vedoucím. S tímto ansámblem se zaměřoval na komorní i orchestrální tvorbu evropského baroka a raného klasicismu 17. a 18. století ve tvorbě Couperina, Bacha, Maraise, Rebela, Purcella či Händela. Vedle toho spolupracoval s předními osobnostmi poučené interpretace staré hudby.

Studoval hru na violoncello na Pražské konzervatoři, muzikologii na Univerzitě Karlově v Praze a na Royal Holloway University of London. Hru na violu da gamba studoval u Richarda Boothbyho v Londýně a u Jaapa ter Lindena na Akademie für Alte Musik v Drážďanech. Završil je pak pod vedením Wielanda Kuijkena na Královské konzervatoři v Haagu. Hru na violu da gamba vyučoval na Masarykově univerzitě v Brně a na kurzech staré hudby po celé Evropě, v Praze, Düsseldorfu a Moskvě. V poslední době se též věnoval dirigování.

O jeho smrti informovala jeho manželka Alena Wagner: „Můj manžel, virtuos na violu da gamba, dirigent a pedagog Petr Wagner zemřel 30. 12. 2019 po statečném boji s těžkou nemoci. Díky všem, kdo jste ho znali, za tichou vzpomínku.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější