Zemřel bývalý ředitel České filharmonie Václav Riedlbauch

Ve věku 70 zemřel bývalý ředitel opery Národního divadla a Česká filharmonie Václav Riedlbauch. Skladatel, pedagog a organizátor hudebního života podlehl v boji s dlouhodobou nemocí.

Uměleckým šéfem opery Národního divadla byl od roku 1987 do listopadu 1989, v následujících letech byl programovým ředitelem Paláce kultury, ředitelem hudebního vydavatelství Panton a od ledna 2001 generálním ředitelem České filharmonie. Z jeho iniciativy probíhal v Rudolfinu festival Pražské premiéry, věnovaný soudobé vážné hudbě, pro který vznikla řada českých kompozic autorů všech generací. Od roku 2009 zastával post ministra kultury.

Říkal jsem si, že osm let je dobrá perioda a kdo taky může vykonávat tak dlouho stejnou práci. Myslím, že se tady něco podařilo. Snažím se vždycky koukat dopředu, to, co bylo za mnou, bylo důležité.. Tradice, minulost, člověk by měl mít nějaké cíle,“ řekl Václav Riedlbauch v jednom ze svých rozhovorů pro Harmonii, ve kterém mluvil o ukončení své ředitelské funkce v České filharmonii. „Mám také ještě různé plány, co bych dělal. Skoro na pět let jsem zabalil svoji skladatelskou profesi a doslova jsem nenapsal notu. Člověk by svou profesi neměl ztrácet. Neztratil jsem kontakt s AMU, kde mám stále drobný úvazek. Je pro mě důležité neztratit kontakt s mladšími. Mám nebo jsem měl velmi náročnou práci. Byl jsem tu každý večer. Chci si udělat také víc času na kulturu, výtvarné umění. Obdivuji vědu…“

Od začátku 70. let do roku 2016 působil jako pedagog na katedře skladby Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, v letech 1990 – 2004 byl vedoucím katedry. Je autorem několika orchestrálních skladeb, komorních a vokálních děl včetně skladeb pro děti. Podílel se na přípravě rozhlasové soutěže Concertino Praga, působil také jako ředitel Nadace Bohuslava Martinů.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější