Zelenka Festival přinese další premiéru do Prahy a Drážďan

Festival zasvěcený českému velikánu barokní hudby Janu Dismasi Zelenkovi s názvem Zelenka Festival Praha – Drážďany opět láká na objevnou dramaturgii a skvělé interprety. Mezi 16. a 19. říjnem se v krásných prostorách malostranského kostela Panny Marie pod řetězem a Rytířského sálu Velkopřevorského paláce rozezní Zelenkova světská i duchovní díla. Přednesou je soubory Musica Florea, Musica Aeterna z Bratislavy a také Ensemble Inégal a Dresdner Kammerchor, kteří společně uvedou českou premiéru Zelenkovy mše Missa Sancti Spiritus ZWV 4. Festival tak naplní jeden ze svých cílů, přinést každý rok jednu novodobou premiéru autora. 20. října pak se Zelenkovou mší zamíří do drážďanského Annenkirche.

Adam Viktora, který stojí za pěti ročníky festivalu a spolu se svým souborem Ensemble Inégal se dlouhodobě osobnosti a tvorbě Jana Dismase Zelenky věnuje, říká: „Zelenka, stejně jako Johann Sebastian Bach, si na své docenění musel nějaký čas počkat. Znovuzrození Bachovy hudby přišlo již v 19. století, Vivaldiho o sto let později a pro nás je ctí, že jsme pomohli dílo barokního génia Zelenky uvést do 21. století.” Dalším rozměrem festivalu je i jednodenní muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague, které 19. října svede dohromady přední představitele současného zelenkovského výzkumu.

Český soubor staré hudby Musica Florea pod vedením Marka Štryncla přednese 16. října v Kostele Panny Marie pod řetězem Zelenkova orchestrální díla. Bratislavská Musica Aeterna, vedená Peterem Zajíčkem připravila na 17. října do Rytířského sálu Velkopřevorského paláce program s názvem J. D. Zelenka – ze sbírky světské vokální hudby III. Vrcholem letošního ročníku bude česká premiéra Zelenkovy slavnostní mše Missa Sancti Spiritus ZWV 4 v podání souborů Ensemble Inégal a Dresdner Kammerchor, jejíž provedení se uskuteční 19. října v Kostele Panny Marie pod řetězem. Vedení se ujme Adam Viktora. Stejný program pak zazní v podání obou spřátelených souborů také 20. října v drážďanském Annenkirche.

19. října se v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského ve Valdštejnské ulici uskuteční Zelenka Conference Prague, v níž přednesou badatelé z Austrálie, USA, Velké Británie, Islandu, Německa i Čech nejnovější poznatky o pozoruhodném životě a díle velkého evropského barokního skladatele a hudebníka. „Stále vzrůstající zájem o Zelenkovu hudbu je ve značném rozporu s akutním nedostatkem informací vzešlých z probíhajícího muzikologického výzkumu. Zelenka Conference Prague si klade za cíl vytvořit platformu pro zveřejnění a prezentaci výsledků současných zelenkovských badatelů a zároveň chce být impulsem a inspirací pro rozvoj dosud stagnujícího výzkumu v Čechách,” říká Adam Viktora.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější