Zelenka Festival Praha Drážďany 2021 přinese do Prahy tři koncerty i muzikologickou konferenci

Pražská část festivalu Zelenka Festival Praha Drážďany se uskuteční od 13. do 15. října 2021 Rytířském sále a kostele Panny Marie pod řetězem v areálu Velkopřevorského paláce na Malé Straně. Zazní Zelenkovy Triové sonáty v podání Ensemble Marsyas a virtuózní orchestrální díla kapelníků a koncertních mistrů Drážďanské dvorní kapely v době Zelenkova působení v saské metropoli v interpretaci polského souboru Orkiestra Historyczna. Vrcholem festivalu bude Zelenkova Mše ke svátku sv. Cecílie ve společném nastudování Ensemble Inégal a drážďanského vokálního souboru Dresdner Kammerchor. Jedná se o dílo, jímž autor získal obdiv a uznání krátce po svém nástupu do královských služeb v Drážďanech, a jemuž se v úpravách a revizích věnoval jako žádné jiné ze svých kompozic

Součástí festivalu je i jednodenní muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague ve výroční den Zelenkova křtu 16. 10. s významnými muzikology: Janice B. Stockigt, Shelley Hogan, Frederic Kiernan, Denis Collins, Michael Talbot, Andrew Frampton, Claudia Lubkoll, Jóhannes Ágústsson, Thomas Hochradner, Alexander Rausch, Peter Martinček, Tomasz Jez, Maciej Jochymczyk, Václav Kapsa a Jiří K. Kroupa.

Doplněním programu je též tradiční votivní mše svatá o největší svátosti eucharistie obětovaná za Jana Dismase Zelenku s doprovodem renesanční hudby z okruhu Zelenkova zájmu v provedení souborů Sperae sonantes a Svobodné hudební bratrstvo. Bude se konat v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na pražském Karlově ve čtvrtek 14. října v 17 hodin.

Sdílet článek: