Závěrečný koncert interpretačních kurzů v Litni slibuje Martinu Jankovou a Markétu Cukrovou

Na mozartovské árie, školené hlasy i herecké umění mladých pěveckých talentů láká Závěrečný koncert interpretačních kurzů v Litni 2018. Tradice koncertů pěveckých kurzů každoročně nabídne během svého pátého ročníku příležitost k návštěvě liteňského zámeckého areálu, letos poprvé pod širým nebem v zámeckém parku. Absolventy zde 24. srpna doprovodí smyčcové kvarteto, cembalo i klavír a vystoupí také obě letošní lektorky – Martina Janková s Markétou Cukrovou.

Interpretační kurzy v Litni 2018 pořádá ve dnech 20. – 24. srpna nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. v rámci 7. ročníku Festivalu Jarmily Novotné. Pátý ročník pěveckých kurzů pokročí na další stupeň také díky práci operního režiséra Marka Mokoše, který letošním účastníkům zprostředkuje hereckou průpravu: „Účastníci získají možnost propojit svůj zpěv s herectvím a pohybem. Kritéria současného divadla kladou na zpěváka větší nároky a posouvají operní divadlo na vysokou úroveň. Zpěvák už není jen pěveckým virtuózem, ale musí ovládat i herecké řemeslo, jevištní pohyb či tanec. Naším úkolem bude práce s emocemi, podtexty, výrazem, projevem, pravdivostí, vývojem postavy, vztahy a řečí těla i ovládáním těla na jevišti. Propojíme svůj vnitřní svět s venkovním, aby to, co prožíváme, bylo srozumitelné i pro diváka. Budeme se snažit hledat široké spektrum možností pohybu a estetické stylizace. Naše spolupráce bude značně interaktivní, překvapivá a snad i veselá.

Sopranistka Martina Janková dodává: „Začala jsem učit a mám radost z toho, když si mladí lidé mohou pro sebe něco z mých zkušeností vybrat a začít si takto skládat svou vlastní mozaiku. Na liteňské kurzy se nám přihlásily nádherné ‚hlasy‘, hodně z nich je již vystudovaných a připravených do praxe. Proto se domnívám, že jim budu moci předat ze své praxe hodně a že nám vše půjde rychle,“ a naznačuje slibné obsazení závěrečného koncertu. Sama během léta vystoupí v Litni hned dvakrát: podruhé 9. září na slavnostního koncertu „Písňové studánky Martiny Jankové“, jímž vyvrcholí 7. ročník Festivalu Jarmily Novotné 2018.

Sdílet článek: