Začíná Hudební festival Znojmo, letos s operní pantomimou v režii Radima Vizváryho

Šestnáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo se uskuteční v nezměněné podobě a v plném rozsahu. Od 9. do 26. července se tak ve Znojmě a okolí odehraje více než třicet hudebních a gastronomických akcí. V rámci každoroční stagiony zazní operní pantomima v režii Radima Vizváryho.

Neslevili jsme z úrovně a jsme na to hrdí, že jsme jako jedni z mála nechali festival připravovaný na červenec všechny akce v plném rozsahu proběhnout. Budeme omezeni kapacitou, nebo budeme muset zajistit ochranné prostředky, ale jsme moc rádi, že po tak dlouhé době odloučení od kultury jsme to my a tým spolku Hudba Znojmo, který může lidem přinést hudební rozptýlení, jak jsou na něj z minulých ročníků zvyklí,“ říká prezident festivalu Jiří Ludvík.

Festival se zaměřuje především na klasickou hudbu, v programu lze nalézt i cimbálovou muziku, jazz a crossoverové programy. Houslista a patron festivalu Pavel Šporcl vystoupí na festivalu dvakrát. „Budu se chovat jako řádný patron, tedy chodit na koncerty, povídat si s lidmi – myslím, že si na to lidé již zvykli. Letos přijedu po několika letech s celou rodinou. Festival, město a okolí nabízí ideální podmínky pro výlety a pohodu, i když já tu budu především pracovně. Líbí se mi spojení hudby a vína. Víno vás naladí, uvolní, rozněžní… Proto je prostředí všech festivalových koncertů tak příjemné,“ uvedl Pavel Šporcl.

V rámci každoroční stagiony letos zazní operní pantomima v režii Radima Vizváryho a pod taktovkou Romana Válka. „Fantastická, groteskní a občas i hororová podívaná s hudbou Michaela Haydna, blízkého přítele W. A. Mozarta a mladšího bratra Josepha Haydna. Ve snu se může stát cokoli – třeba i setkat jiskřivá taneční a operní hudba z pomezí baroka a klasicismu s vyprávěním proslulého herce a spisovatele Arnošta Goldflama. Režisér a mim Radim Vizváry se svým týmem nahradili původní scénář Haydnovy pantomimy scénářem novým, inspirovaným tentokrát Goldflamovými vzpomínkami a povídkami, které mají se sny opravdu mnoho společného. O vaše letní zasnění se postará osobně pan Arnošt Goldflam a spolu s ním ještě tři operní pěvci, pět mimů a Czech Ensemble Baroque Orchestra pod taktovkou Romana Válka,“ popsala připravované dílo produkční festivalové opery Tereza Sára Málková. Kompletní program festivalu najdete zde.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=wtP76mf2pO4[/spvideo]  

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější