Začíná 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu: 31 živých koncertů v mezinárodním obsazení

Rozsáhlou přehlídku duchovní a staré hudby představí ve dnech 3. – 28. září 2021 již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. V chrámech celého Moravskoslezského kraje zazní 31 koncertů, z nichž dvě třetiny budou tvořit projekty exkluzívních zahraničních hostů. Vystoupí NOSPR, Federico Colli, La Grande Chapelle či Filipo Mineccia, zazní unikátní litevský nástroj birbyne, pravoslavné sbory, ale i aranže barokních děl pro saxofon a akordeon, koncertní verze muzikálu či bigbandová elektronika. SHF uvede i své rezidenčními soubory Collegium 1704, Collegium Marianum a Český filharmonický sbor Brno.

Svatováclavský hudební festival se letos nenechal omezit a představuje festival mezinárodních rozměrů v plné šíři. „Jako muzikant i posluchač věřím, že živý koncert je nenahraditelný. Neopakovatelná je také společenská událost, kdy můžeme se svými blízkými bezprostředně sdílet zážitek z koncertu v kostele. Právě teď je ta příležitost znovu začít opravdu poslouchat hudbu,“ uvádí Igor Františák, ředitel a dramaturg SHF.

Linie velkých produkcí letos nabízí hned dvě velké mše italských operních géniů – Rossiniho Petite Messe Solennelle na zahajovacím koncertu 3. září a Verdiho Requiem 10. 9. Dále Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila, které bude provedeno na den přesně 1100 let od zavraždění české světice, na závěr festivalu 28. září pak francouzský program, kde v podání pařížských interpretů zazní v české premiéře Saint-Saënsova Potopa a hudba Poulenca a Berlioze.

Claire Lefilliâtre, foto MBG

Již tuto sobotu začíná dvoudenní maraton s názvem Víkend komorní hudby na Slezské Ostravě. Klavírní kvarteto Josefa Suka představí Sukův první kvartet, který psal ještě za studií u Dvořáka na pražské konzervatoři, tak rekonstrukci ztraceného Janáčkova Klavírního tria, ze kterého vznikl jeho slavný první smyčcový kvartet. Program zakončí kvartet „plný krásy života na straně jedné a zničení světa na straně druhé“ uznávaného lotyšského skladatele Peterise Vaskse. Bennewitzovo kvarteto, Petr Ries a Martin Kasík v neděli představí vybrané Dvořákovy kvintety, společně s Igorem Františákem však vystoupí již v sobotu s programem ruské hudby 20. století. Vrcholem se stane nedělní klavírní recitál Federica Colliho sestavený ze skladeb Scarlattiho, Mozarta a Beethovena.

Mezi pěvecké hvězdy staré hudby na Svatováclavském hudební festivalu patří již tradičně Hana Blažíková (Collegium Marianum – Lilum mezi trním: 7. a 8. 9.), dále francouzská sopranistka Claire Lefilliâtre (Ensemble Castelkorn – Italské inspirace: 18. a 19. 9.) či kontraaltista Filippo Mineccia, který 25. a 27. 9. provede mimořádně obtížné árie virtuózních kastrátů barokní éry.

La Grande Chapelle, foto Noah Shaye

Španělský vokálně-instrumentální ansámbl La Grande Chapelle oživuje díla „17. zlatého věku“ Španělska. Jejich program obsahuje skladby doposud zcela neznámé a neuváděné, které zazní v novodobé premiéře 13. září právě na SHF. Zatímco v minulém roce festival představil unikátní historický klarinet d’amore, nyní je na řadě původně pastýřský lidový nástroj z Litvy – birbyne, který překvapivě rozezní skladby 20. století (16. a 17. 9.). Velkým objevem pak bude jistě dílo prozatím neznámého belgicko-francouzského skladatele doby vrcholného klasicismu Vanderhagena, který provede na historické nástroje vlámský ansámbl Terra Nova Collective.

Pestrá je také letošní nabídka přesahových počinů. Nové album šestnáctičlenného brněnského bigbandu Cotatcha Orchestra, který za tuto svoji žánrovou fúzi vyhrál Českou jazzovou sklizeň a získal nominaci na cenu Anděl 2020, zde 8. září zazní naživo teprve podruhé. 9. a 10. září následují aranže na jedné straně vášnivě taneční (Piazzolla) a na druhé straně racionálně kontrapunktické hudby (Bachovy Goldbergovy variace) pro barevnou nástrojovou kombinaci virtuózního akordeonu a saxofonů Dua Aliada. Ve druhé polovině festivalu vystoupí s pravoslavnými sbory i lidovými písněmi Ukrajiny vokální soubor Orpheus, osmičlenný mužský sbor, který se na SHF vrací po třech letech. Letos poprvé se také uskuteční festivalová beseda, která se neváže k hudebnímu programu, ale prostoru, ve kterém se odehrává – nyní o „české Pise“ s autorkou bestsellerů Šikmý kostel, Karin Lednickou. Velkým crossoverem se v posledních dnech SHF stane uvedení Balady pro banditu díky Jihočeské filharmonii a čtveřici sólistů, kterému bude předcházet debata s jejím skladatelem, Milošem Štědroněm.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější