Z BBC Proms do Prahy: Prokofjevův vnuk zkomponoval Koncert pro DJ a orchestr, teď jej uvede BERG

Díky pozvání Orchestru BERG vystoupí v České republice poprvé DJ Mr Switch – čtyřnásobný mistr světa ve své disciplíně. Společně představí v české premiéře koncert Gabriela Prokofieva, vnuka Sergeje Prokofjeva. Na speciálním klubovém koncertě zazní také experimentální video-opera slovenského skladatele Mira Tótha i světová premiéra nové skladby mladého, původem běloruského skladatele Romana Zabelova. Šéfdirigenta Orchestru BERG Petera Vrábela zastoupí dirigent a sbormistr Petr Louženský.

Když se před deseti lety v londýnském klubu Scala uskutečnila premiéra koncertu pro DJ a orchestr britského skladatele Gabriela Prokofieva, šlo o experiment. Od té doby jej posvětily i takové festivaly jako BBC Proms. Právě tam vystoupil jako sólista britský DJ Mr Switch, čtyřnásobný vítěz nejprestižnější DJské světové soutěže DMC. A udělal si čas i na českou premiéru. Toto specifické dílo klade totiž mimořádné nároky na sólistu – DJ musí mít mistrovskou úroveň ve všech DJských technikách (což potvrzuje právě umístění na prestižní soutěži DMC), musí ale také zvládnout spolupráci s orchestrem a dirigentem.

Prokofiev často propojuje klasické nástroje s elektronikou, nově vytváří sérii skladeb pro sólové nástroje a elektroniku, v březnu měla v Royal Albert Hall premiéru první z nich. Má na kontě řadu komorních kompozic, píše symfonické skladby i pro sólové nástroje s orchestrem (zajímavostí je Koncert pro velký buben a orchestr, vloni měl premiéru Koncert pro saxofon a orchestr se sólistou Branfordem Marsalisem).

DJ Mr Switch

„Impuls ke vzniku Koncertu pro turntablistu a orchestr (Concerto for Turntables and Orchestra) dal producent a hudebník Will Dutta. Gabriel Prokofiev byl nejprve k jeho nápadu skeptický, protože to celé zavánělo lacinou kýčovitou senzací. Po delší diskusi o uměleckém potenciálu tohoto spojení nakonec souhlasil, že koncert napíše. Šlo mu o co nejpřirozenější spojení obou elementu, proto nahrávky, se kterými DJ pracuje, pocházejí přímo od orchestru. V narážce na zvukové experimenty Varèse, Stockhausena a dalších skladatelů 20. století k tomu poznamenává: ¸… klasičtí skladatelé začali manipulovat s nahrávkami mnohem dřív, než Grandmaster Flash poprvé skrečoval na vinylu.` On sám se také věnoval elektroakustické hudbě a litoval, že se na koncertě jen pustí nahrávka – chyběly mu tu výraz a živost. Napadlo ho, že specifický nástroj, který spatřil světlo světa na veřejných večírcích v Bronxu, by právě tyto kvality mohl přinést. V hip hopu se často mixují klasické orchestrální nahrávky, takže jde svým způsobem o návrat. V koncertu jsou slyšet stopy hip hopových rytmu nebo stylu reggaeton, grime i disco house,“ uvádí v programové brožuře manažerka orchestru Eva Kesslová.

V Klubu Roxy zazní také experimentální video opera s lakonickým názvem Tyč slovenského skladatele, saxofonisty a improvizátora Miroslava Tótha. I tu uvede Orchestr BERG v české premiéře, v úzké spolupráci se skladatelem pro toto uvedení vznikla nová vylepšená verze. Mladý, původem běloruský skladatel a akordeonista Roman Zabelov už v České republice zdomácněl. Jeho nová skladba, kterou Orchestr BERG uvede v premiéře světové, ho zaměstná i jako interpreta – člena alternativního uskupení Zabelov Group.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější