Výtěžky ze vstupného na obnovu po katastrofě. Pomoc zasažené jižní Moravě míří z Olomouce, Brna i Broumovska

Řada domácích institucí se v posledních dnech rozhodla věnovat výtěžky ze vstupného na vybrané akce na pomoc jihomoravským obcím, které zasáhlo ničivé tornádo. Pomoc v těchto dnech míří z Olomouce či Broumovska. Janáčkova opera NdB chystá benefiční koncert na 2. července. Je pravděpodobné, že se k tomuto kroku přidají i další orchestry a festivaly.

Moravská filharmonie Olomouc věnuje výtěžek ze vstupného ze sobotního open air koncertu, který proběhl v Korunní pevnůstce Olomouc. Před samotným zahájením programu sestaveného z filmových melodií oznámili finanční pomoc jižní Moravě ve výši 106 760,- Kč primátor města Olomouc Miroslav Žbánek a ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman. Ředitel MFO k rozhodnutí o pomoci dodává: „Open air koncerty, které v této době pořádáme, představují pro Moravskou filharmonii jakési pomyslné nadechnutí se po těžké době koronakrize, kdy jsme nemohli pro veřejnost vůbec hrát. Toto období jsme překonali také díky našim posluchačům a příznivcům, kteří v minulých měsících sledovali naše online koncerty, ty dnešní venkovní navštěvují, a tím nás podporovali a podporují. I my bychom nyní chtěli přispět podporou tam, kde to je potřeba. Věříme, že ze strany Moravské filharmonie to je nejefektivnější pomoc, jakou dokážeme nabídnout, a že pomůže přesně tam, kde je potřeba. Velký dík samozřejmě patří všem, kteří na koncert přišli a zakoupili si vstupenku, neboť nich by k této pomoci vůbec nemohlo dojít.

Pomoc z Olomouce nabízí i Moravské divadlo, které ve středu 30. června na Výstavišti Flora uskuteční představení Konečně zase můžeme! Výtěžek ze vstupného na tento závěrečný program akce Moravské divadlo na Floře poputuje do Hrušek na Břeclavsku. „To, co se událo před několika dny na jihu Moravy, vnímáme jako obrovskou lidskou tragédii. Soucítíme s lidmi postiženými řáděním tornáda na Hodonínsku a Břeclavsku a jsme rádi, že se nám společně se statutárním městem Olomouc podařilo najít cestu, jak finančně pomoci,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Miroslav Žbánek a Jonáš Harman, foto MFO

16. ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájil v sobotu 26. června v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha program děl Antonia Vivaldiho, Antonína Dvořáka a Hectora Berlioze. Koncert, na němž vystoupila Filharmonie Hradec Králové, mezzosopranistka Ester Pavlů a houslista Kristian Mráček, si přišlo vyslechnout 157 lidí, kteří na dobrovolném vstupném přispěli částkou převyšující 23 tisíc korun. Spontánní nápad organizátorů směřovat vybrané dobrovolné vstupné na jižní Moravu byl na místě posvěcen i potleskem publika a slibem festivalových sponzorů výtěžek zdvojnásobit. Po dohodě s broumovskou farností bude výsledný výtěžek zaslán na sbírky vyhlášené Nadací Via a Diecézní charitou Brno.

Sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB připravuje benefiční koncert Carmina Burana, jehož výtěžek také poputuje na podporu zasažených obcí. Koncert se uskuteční v pátek 2. července v 17:00 na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Národní divadlo Brno se připojilo k veřejné sbírce Diecézní charity Brno, díky čemuž mohou diváci od 28. června do 5. července přispívat na portále darujme.cz. Přispět bude možné i do kasiček přímo na místě. Na koncert je vstup volný a v případě nepříznivého počasí se odehraje v budově Janáčkova divadla. Orchestr Janáčkovy opery povede jeho šéfdirigent Marko Ivanović a sbor pak sbormistr Pavel Koňárek, jako sólisté vystoupí Andrea Široká, Roman Hoza a Ondřej Koplík.  

Sdílet článek: