Vycházejí paměti Antonína Dvořáka III., dokončil je půl roku před smrtí

Přesně před rokem zemřel ve věku 88 let Antonín Dvořák III. Zanechal po sobě paměti ve formě vyznání. Akademie klasické hudby, pořadatel festivalu Dvořákova Praha, je nyní vydává knižně. Součástí publikace jsou i fotografie z rodinného archivu a kompletní rodokmen rodiny Antonína Dvořáka.

Vnuk Antonína Dvořáka dokončil své paměti 147 dní před smrtí, zvolil si pro ně formu vyznání a tóninu F dur. Je to pastorální tónina Beethovenovy Šesté symfonie nebo Dvořákovy předehry V přírodě či tónina Dvořákova Amerického kvartetu, o kterém napsal: „Byla to jedna z dědečkových skladeb, při kterých jsem si začal uvědomovat, že jsem potomek tak slavného umělce. Skladba ve mně probouzela hrdost, ale také vyvolávala pocit odpovědnosti k jeho odkazu.“

Antonín Dvořák III. sice po svém dědečkovi nezdědil hudební nadání, ale vše nahrazoval podporou těch, kdo se na zachování odkazu podíleli. Stál u zrodu festivalu Dvořákova Praha, byl čestným členem festivalového týmu a účastnil se festivalu od prvního koncertu prvního ročníku. Do rukou festivalového týmu vložil i svůj rukopis. „Jeho smrt bolestně zasáhla minulý ročník festivalu. Dva dny po něm navíc zemřel i šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek. Odešli v nich dva velcí strážci Dvořákova odkazu,“ řekl Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby. „Oba byli naši přátelé a společně s nimi jsme pečovali o odkaz našeho největšího skladatele. Je to pro nás velký závazek – vytrvat a se ctí pokračovat v započaté práci. I to bylo naším motivem pro vydání pamětí Antonína Dvořáka III.,“ dodal Kolář.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější