pátek, 23. květen 2014

Všichni je slyšeli, ale málokdo je zná...

Napsal(a) 

Světoznámé melodie, ale i lidové písně v jejich podání má většina z nás naposlouchané, vybaví se nám zejména o Vánocích. Již tušíte? Ano, zjednodušeně řečeno zvuky pozounů, několikahlasé a průzračně čisté „šabadabada“ či „davadavada“… to jsou oni – Linha Singers. Skupina zpěváků a hudebníků, která boří hranice mezi žánry a nabízí známé skladby v neobvyklém vokálním podání.

Poslech hudby Linha Singers si naordinujte, když se potřebujete nebesky uvolnit, navnadit klid a najít novou sílu a naději. Zažít je na vlastní kůži můžete již 16. června 2014 na koncertě k 50. výročí umělecké sezony v sále Bratrské jednoty baptistů na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Soubor v roce 1964 založil a dodnes umělecky řídí Jiří Linha (1930). Pěvec, profesor hudby, sbormistr a komponista přesně věděl, že chce vybudovat umělecky nezávislé těleso s vlastním repertoárem a osobitou hudební řečí. Po začátcích, kdy soubor působil jako doprovodný ansámbl tehdy nastupujících sólistů, jako byli K. Gott, M. Kubišová, H. Vondráčková či W. Matuška, se začal orientovat na samostatné podání černošských spirituálů, country, muzikálových písní, šansonů či tanečních skladeb. Skupina se rozrostla o instrumentální část a vydala se na cestu originální interpretace starých mistrů ve vlastních vokálních transkripcích z pera Jiřího Linhy. Její repertoár dnes tvoří především vokální přepisy hudby 17. až 19. století a řada skladeb soudobých autorů.

 

 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.