Vivaldiho a Piazzollova Čtvera ročních dob zahájí Pardubické hudební jaro

Hudba Antonia Vivaldiho zahájí festival Pardubické hudební jaro. Ve čtvrtek 31. března v 19 hodin se uskuteční v Sukově síni pardubického Domu hudby slavnostní Zahajovací koncert, jehož hostem bude houslista Josef Špaček, kterého doprovodí soubor Barocco sempre giovane. Pardubické hudební jaro je festival s dlouholetou tradicí a letos se uskuteční již 44. ročník. Skutečnost, že se jedná o ročník se dvěma čtyřkami, se promítla i do dramaturgie zahajovacího večera.

Pro zahajovací program byly vybrány dvě kompozice, které jsou výrazně ovlivněny čtyřmi částmi, konkrétně čtyřmi ročními obdobími. Přirozeně tak zazní Čtvero ročních dob od Antonia Vivaldiho, které patří k nejpopulárnějším a nejznámějším dílům klasické hudby. Druhou polovinu večera pak ovládne výrazně mladší kompozice, a to Čtvero ročních dob v Buenos Aires od Ástora Piazzolly, v úpravě pro smyčcové nástroje. Sólistou zahajovacího koncertu bude houslista Josef Špaček, současný hostující koncertní mistr České filharmonie, kterým se stal ve svých třiadvaceti letech jako nejmladší hudebník v historii orchestru. kde je nyní hostujícím umělcem na tomto postu. Josefa Špačka doprovodí soubor Barocco sempre giovane, který lze považovat za rezidenční soubor festivalu a který letošním ročníkem předává pořadatelství pod křídla Komorní filharmonie Pardubice.

O Zahajovací koncert je tradičně největší zájem. Stále ještě zbývá několik posledních volných míst, ale i ta se, věřím, v posledních dnech prodají, a tak festival zahájíme s plným hledištěm. Veliké pozornosti se těší rovněž koncert Orchestru Karla Vlacha s Jitkou Zelenkovou, dále pak také Koncert vítězů, při kterém se představí mladí umělci a kde vystoupí Václav Hudeček ve dvojroli moderátora a interpreta. Zájem veřejnosti vzbudil samozřejmě také Závěrečný koncert se 4TETem na pardubickém letišti, kde nám zbývá několik málo posledních míst. Všechny tyto zmíněné koncerty jsou dle očekávání hlavními taháky letošního festivalu, ale za pozornost určitě stojí i ty další. Například hned po Zahajovacím koncertu je dalším v pořadí koncert v Chrudimi, kde se v úterý 5. dubna v kostele Nanebevzetí Panny Marie představí soubor Martinů Voices a varhany rozezní tamní rodačka Daniela Valtová Kosinová. V podání Martinů Voices uslyšíme rozličná sborová díla, od renesančního Stabat Mater od Giovanniho Perluigiho da Palestriny až po hudbu 20. století,“ přibližuje program festivalu jeho manažer Jaroslav Šlais.

Vstupenky lze zakoupit online a také v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích, kde je zdarma k dispozici tištěný katalog festivalových koncertů.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější