Vítězi Concertino Praga 2021 jsou Duo Mráček-Pěruška a Ryan Martin Bradshaw

V uplynulých dnech se uskutečnilo finále 55. ročníku soutěže Concertino Praga v rámci festivalu Dvořákova Praha. Finálová kola v komorní i sólové kategorii živě přenášel Český rozhlas na stanici Vltava, zároveň je mohli sledovat diváci v Anežském klášteře, respektive ve Dvořákově síni Rudolfina, kde sólisty po celý večer doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Vahana Mardirossiana.

V pátek 17. září před mezinárodní porotou soutěžila v Anežském klášteře komorní uskupení, z nichž vítězně vzešlo Duo Mráček-Pěruška ve složení Kristian Mráček (housle) a David Pěruška (violoncello) se skladbou Zoltána Kodályho. Oba mladí interpreti zároveň získali i diváckou cenu.

V sobotu 18. září vybrali porotci v zaplněné Dvořákově síni Rudolfina vítěze mezi sólisty. „Konkurence byla i letos opravdu veliká a závěrečné hodnocení poměrně těsné, nakonec na porotce nejvíce zapůsobil 14letý slovenský klavírista Ryan Martin Bradshaw, který přednesl Čajkovského Klavírní koncert b moll. Diváckou cenu získal český klavírista Jan Schulmeister,“ uvedl Jan Simon, intendant Akademie klasické hudby.

Ryan Martin Bradshaw, foto Petra Hajská

Jsem moc šťastný, že jsem se mohl soutěže Concertino Praga zúčastnit, že jsem měl možnost hrát s velkým orchestrem a samozřejmě s výborným dirigentem a vystoupit poprvé v životě v Rudolfinu. Díky Concertinu jsem získal nové přátele a také příležitost k dalším koncertům v jižních Čechách,“ uvedl bezprostředně po vyhlášení výsledků a převzetí hlavní ceny Ryan Martin Bradshaw.

Díky podpoře rodinné nadace Karla Komárka získávají výherci v obou kategoriích stipendium ve výši 5000 eur, které je určené na další hudební rozvoj, případně pořízení nového nástroje, a zároveň mají možnost pořízení profesionální nahrávky ve studiích Českého rozhlasu. Finalisté, kteří se v obou kategoriích umístili na druhém a třetím místě, získali stipendium ve výši 2800, respektive 1700 eur. Dvořákovu mezinárodní rozhlasovou soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga od roku 2019 s Českým rozhlasem spolupořádá Akademie klasické hudby, která je zároveň pořadatelem festivalu Dvořákova Praha. Záznam obou finálových koncertů je k dispozici na YouTube kanálu Českého rozhlasu.

Již tradičně pokračují finalisté koncertním turné v rámci Jihočeského festivalu Concertino Praga. Toto nemá žádná jiná hudební soutěž a je to vskutku nejen velká originalita a unikát. Pro mladé interprety je to obrovská příležitost k dalším čtyřem koncertům v různých sálech, což je pro začínající hudební hvězdy velmi cenné. Navíc poznají krásu jihu Čech, neb koncerty se uskuteční na zámku v Českém Krumlově, barokním divadle v Třeboni, na zámku v Bechyni a Jindřichově Hradci, kde máme dokonce „svůj hotel“, který nese ve svém názvu Concertino,“ uvedla za Český rozhlas ředitelka Výroby Kateřina Konopásková.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější