Vilém Vlček zvítězil v 58. ročníku mezinárodní soutěže Markneukirchen

Český violoncellista Vilém Vlček získal první cenu a budoucí koncertní angažmá v zahraničí. Je teprve druhým Čechem, který v této prestižní soutěži zvítězil – po Radku Baborákovi, který si první cenu odnesl v roce 1994. Soutěž je dlouhodobě považována za jednu z nejvýznamnějších, mezi její laureáty patří například současný koncertní mistr Berlínské filharmonie Bruno Delepelaire nebo koncertní mistr Bayerischer Rundfunk, belgický kontrabasista Wies de Boevé.

Soutěž se konala 4.–13. května v německém Markneukirchen, k účasti v ní bylo na základě stovek nahrávek přizváno 88 cellistů z 21 zemí z celého světa. Historie soutěže čítá také úspěšné české laureáty, mezi které se řadí fagotista Václav Vonášek, klarinetisté Irvin Venyš a Dušan Mihely, pozounisté Lukáš Moťka a Michal Jaško, flétnista Robert Kozánek, hornista Karel Hofmann nebo kontrabasista Indi Stivín. „V porovnání s ostatními velkými soutěžemi se repertoár liší tím, že účastníkům nebývá dána velká volnost při výběru programu, aby porota mohla posoudit výkony co nejpřesněji,“ uvedl Vilém Vlček.

V pátek 12. května se v Musikhalle Markneukirchen konalo finálové kolo mezinárodní soutěže ve violoncellové kategorii. „Před soutěží jsem se obával, že hrát ve finále Haydnův koncert D dur by mohlo být náročné, neboť je to skladba nesmírně choulostivá. Nicméně toto se ukázalo jako mylné a finálové kolo jsem si užil nejvíce z celé soutěže,“ doplnil Vlček.

, foto Daniel Hoffmeyer

Vilém Vlček je absolventem Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy ve třídě Mirka Škampy a Martina Škampy, od roku 2018 studuje na Musik-Akademie Basel ve třídě Danjulo Ishizaky. Jako sólista vystupuje s řadou orchestrů, např. Českou filharmonii, Symfonickým orchestrem FOK, Basilejským komorním orchestrem, Lucernským symfonickým orchestrem nebo Kaunaskou filharmonií a představil se publiku ve více jak třech desítkách států Evropy a Asie, Afriky a Ameriky. Stal se držitelem první ceny na violoncellové soutěži v Liezenu, soutěži Talents for Europe, Heranově violoncellové soutěži, Soutěži českých konzervatoří, Soutěži Bohuslava Martinů a je držitelem švýcarského ocenění Rahn Music Prize 2022.

Nejvyšší ohodnocení je v soutěži v Markneukirchen podpořeno částkou 7 000 EUR. Druhou cenu ve výši 5 000 EUR získal polský violoncellista Gustaw Bafeltowski a třetí cenu ve výši 3 000 EUR Tzu-Shao Chao z Tchaj-wanu. Na čtvrtém místě se umístila kanadská violoncellistka Grace Sohn. Porotě předsedal Julius Berger, dalšími členy byli Mats Lidström, Alexandra Guțu, Edward King, Josef Schwab, Gustavo Tavares, Marcin Zdunik, Valentin Erben a Csaba Onczay.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější