Ve Státní opeře v Praze zazní Wagnerova Valkýra pod taktovkou Kenta Nagana

Kent Nagano. Foto: Heike Fischer

Drážďanský hudební festival uvede v Praze, Amsterdamu, Kolíně nad Rýnem, Hamburku a Drážďanech koncertní provedení opery Valkýra v historicky poučené interpretaci.

Drážďanský hudební festival uvede dne 9. března 2024 v pražské Státní opeře operu Valkýra Richarda Wagnera. Jde o druhou část Wagnerovy monumentální operní tetralogie „Prsten Nibelungův“ a na zdejší scéně zazní v podání Drážďanského festivalového orchestru a ansámblu Concerto Köln pod vedením Kenta Nagana poprvé v koncertním provedení v historicky poučené interpretaci z hlediska provozovací praxe Wagnerovy doby.

Provedení opery Valkýra je zároveň pokračováním rozsáhlého hudebně-vědeckého projektu „The Wagner Cycles“, který byl v roce 2023 pod záštitou Drážďanského hudebního festivalu zahájen v Drážďanech koncertní premiérou „Zlata Rýna“.

Cílem projektu založeného na spolupráci s vědci je uvést každý rok na jeviště po celé Evropě jednu část Wagnerova „Prstenu Nibelungova“ s využitím historických nástrojů a s přihlédnutím k vokální a řečové praxi doby vzniku díla. Koncertům předchází fáze intenzivních workshopů a zkoušení v úzké součinnosti orchestru s pěveckým ansámblem a hudebními vědci.

Přeji si, ať magie hudby dále spojuje naše překrásná města Prahu a Drážďany i nás, jejich obyvatelky a obyvatele, a prohlubuje naše přátelství,“, říká Jan Vogler, umělecký ředitel Drážďanského hudebního festivalu.

„Drážďany i Praha jsou města s významnou wagnerovskou historií. První ředitel naší Státní opery Angelo Neumann byl Wagnerovým blízkým přítelem a z Prahy udělal téměř druhý Bayreuth. Valkýru zde na Neumannovo pozvání dirigoval Gustav Mahler již v roce 1885. Jedinečné provedení pod taktovkou Kenta Nagana uvádníme ve spolupráci s Drážďanským hudebním festivalem s velkou vděčností a hrdostí,“ říká Per Boye Hansen, umělecký ředitel Státní opery Praha.

Po premiéře v Praze bude možné si operu Valkýra s Drážďanským hudebním festivalem a Concerto Köln pod vedením Kenta Nagana poslechnout dne 16. března v Concertgebouw Amsterdam, dne 24. března v Kölner Philharmonie v Kolíně nad Rýnem, dne 1. května v Labské filharmonii Hamburk a dne 21. srpna na Lucernském festivalu. Vyvrcholením turné bude zahájení 47. Drážďanského hudebního festivalu dne 9. května 2024 v drážďanském Paláci kultury.

Kent Nagano. Foto: Lyodoh Kaneko

Součástí uvedení v Drážďanech bude bohatý doprovodný program, který bude vedle koncertní dílny zahrnovat také vědecké přednášky, pódiové diskuse, představení hudebních nástrojů a řadu dalších akcí.

Drážďanský hudební festival byl založen v roce 1978 městem Drážďany a pod uměleckým vedením cellisty Jana Voglera se od roku 2009 dále rozvíjel a dnes se řadí k předním festivalům v Evropě. Do programového spektra festivalu patří vedle hostování vynikajících světových ochestrů, mezinárodně uznávaných sólistů a jazzových souborů také vystoupení hollywoodské hvězdy Billa Murraye, bluesové legendy Erica Claptona nebo – jako v letošním roce – drážďanský debut držitelky ceny Grammy Laufey.

47. Drážďanský hudební festival se koná od 9. května do 9. června 2024.

více detailů zde:

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/valkyra-die-walkure-X8_qyD9is1yk1tHoqyG- mCw?t=2024-03-09-17-00

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější