Varhany ve spojení s elektronikou ovládnou kostel U Salvátora

Kostelní varhany jako hudební nástroj pro 21. století se představí v pražském kostele u Salvátora. Na unikátní akci Organic II vystoupí v sobotu 11. listopadu dva české projekty Katta/Vox Organi a duo Trans Organic, které s tradičním nástrojem pracují v nových souvislostech a v kombinaci s živými nástroji a elektronickou hudbou. Závěr obstará DJ setem britská hudebnice Emika, která v průběhu večera doplní vystoupení Katty a spojí tak monumentální zvuk varhan s podmanivou elektronikou. Akce předchází festivalu Spectaculare 2024 a zároveň je součástí doprovodného programu Prague Sounds.

Asi žádný hudební nástroj není tak úzce spjatý s konkrétním kontextem sakrálních prostor a náboženských účelů jako chrámové varhany. Nová generace hudebníků ovšem k varhanům dokáže přistoupit bez předsudků a zároveň citlivě – patří mezi ně i varhanice a skladatelka Katta s aktuálním počinem Vox Organi nebo duo Trans Organic.

Po studiu a letech interpretace klasického repertoáru se hudebnice Katta rozhodla začít psát pro varhany i vlastní skladby. Její první čistě autorské album Katta: Vox Organi vyšlo letos v květnu a všechny zvuky na něm pochází z varhan v kostele U Salvátora – tedy s výjimkou jejího hlasu, který zpívá staré duchovní texty. „Zvuky a barvy, které jsem slyšel, Bacha daleko překonávají. Nicméně kdyby zůstalo u nástrojového hledačství, bylo by to málo. Podstatou nahrávky je hledání světa, jenž nás přesahuje, snaha nalézt cestu k paradigmatům lidství. Existenciální meditace,“ napsal Luboš Stehlík ve své recenzi tohoto alba v Harmonii 7/2023.

O desku Vox Organi se postaral německý label Emika Records, za kterým stojí producentka s českými kořeny Emika. Hudebnice pohybující se na pomezí klasiky a elektronické hudby nahrávku u Salvátora pokřtí. Katta a Emika společně zkomponují a zahrají vybrané písně, v nichž využijí sílu varhan v podání Katty a basové elektronické hudby v podání Emiky.

Emika, foto Steffen Jänicke

Emika přiveze výběr nové nevydané hudby, kterou představí na závěr večera jako DJ set, svou vizi basové hudby v ozvučeném kostele. Večer v kostele zahájí duo Trans Organic, v němž se potkali varhanistka Markéta Schley Reindlová a multiinstrumentalista Tomáš Reindl. Spojují tradiční zvuk chrámových varhan s interaktivní elektronikou, indickými bubny tabla a dalšími nástroji. Zároveň využívají současných možností technologie zpracování zvuku v reálném čase, který umožňuje třeba zachycení, „zmrazení“, či granulaci zvuku varhan a jeho přetvoření do ambientních struktur. Projekt Trans Organic je důkazem toho, že v hudbě časová i kulturní ohraničení ztrácejí svůj smysl.

Program Organic II navazuje na večer Organic, který se konal v roce 2018 spoluprací festivalů Signal a Struny podzimu. O pět let později se tak vrací díky společnému počinu Spectaculare Festivalu a Prague Sounds. Pro první slouží jako přípravný „warm-up“ příštího ročníku, pro druhý jmenovaný naopak jako „dodatek“ k tomu aktuálnímu. Obě akce spojuje dobrodružný program otevírající nové posluchačské obzory.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější