V Plzni uvedou poprvé Monteverdiho Korunovaci Poppey

V sobotu 15. srpna uvede plzeňské Divadlo J. K. Tyla Korunovaci Poppey. Monteverdiho vrcholná opera volně naváže na inscenaci Orfea, kterou v Plzni premiérovali před dvěma lety.

Podobně jako v Orfeovi je síla hudebního výrazu založena na jeho jemnosti a velké porci klidu a ztišení. Stejně tak i její jevištní stránka se obrací k vnitřní harmonii a poezii obrazů výtvarně komponovaných podle benátských mistrů 17. století. Jsem přesvědčen, že klidná síla Monteverdiho opery strhne i ty diváky, kteří se s takto starou hudbou nikdy nesetkali,“ říká režisér inscenace Tomáš Ondřej Pilař.

 , foto Martina Root

V Plzni bude Korunovace Poppey inscenována poprvé. Hudebně ji nastudoval cembalista a dirigent Vojtěch Spurný, v roli císaře Nerona se budou alternovat kontratenoristé Vojtěch PelkaFilip Dámec, Poppeu bude zpívat Lucie Kaňková a Anastasia Terranova, Octavii ztvární Markéta Cukrová a Markéta Böhmová. V dalších rolích se představí Jaroslav Březina nebo Tomáš Lajtkep„Všichni zpěváci musí být zároveň i skvělými herci a obsadit tuto operu znamenalo vypsat vloni velký konkurz. Díky tomu máme pro všechny role skvělé mladé pěvce, kteří do dramatu výborně zapadají. Nemohu nezmínit klíčovou roli císaře Nerona, který byl v době, kdy se opera odehrává, sotva dvacetiletý a jeho part je komponován pro hlas kastráta – v naší inscenaci jej ztvární v alternaci dva výborní mladí kontratenoři Filip Dámec a Vojtěch Pelka,“ dodává Tomáš Ondřej Pilař.

Musím přiznat, že jsem si k Monteverdiho hudbě, našel ten opravdový vztah až v době, kdy jsem jeho díla začal studovat, o to víc je ale pro mě jeho hudba atraktivní a inspirativní. To je ještě znásobeno nádhernou výpravou, kostýmy a skvělou spoluprací celého realizačního týmu. Bude to možná znít jako klišé, ale opravdu si velice cením toho, že ve svém věku mohu získávat zkušenosti pod vedením takových osobností jako je režisér Tomáš Pilař či dirigent Vojtěch Spurný,“ říká Vojtěch Pelka. Nejbližší reprízy uvede plzeňské divadlo 20. srpna a 23., 27. a 29. září.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější