V Ostravě budou vzývat Svatého Václava, ke třiceti letům svobody zazní Suk, Kabeláč a Dvořák

Většina koncertů šestnáctého ročníku Svatováclavského hudební festivalu se sice odehraje mezi 3. a 28. zářím, ale kompletní program organizátoři zveřejňují už teď. Festival letos nabídne například novodobé premiéry, koncerty interpretů BBC New Generation Artists, Poznaňské filharmonie nebo svých rezidenčních souborů Collegium 1704, Collegium Marianum a Českého filharmonického sboru Brno.

SHF letos nabídne čtyři projekty v ostravských chrámech, na kterých vystoupí právě rezidenční Český filharmonický sbor Brno. Festival otevře oratorium Roberta Schumanna Ráj a Peri s Filharmonií Brno pod taktovkou německého dirigenta Rolanda Kluttiga. První festivalový týden zakončí program Vůně nesmrtelné Francie sestavený z děl Faurého a Poulenca, na němž PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Philippa Bernolda doprovodí Kateřinu Kněžíkovou a Jakuba Kettnera. Zazní také Te deum Otto Nicolaie s Moravskou filharmonií Olomouc a jejím novým séfdirigentem Jakubem Kleckerem. Závěrečný koncert, nazvaný příznačně Svatý Václave, bude věnovaný třiceti letům svobody a Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Robertem Kružíkem na něm zahraje v Katedrále Božského Spasitele program složený z děl Suka, Kabeláče a Dvořáka.

Roland Kluttig, foto Marco Borggreve

Poznaňská filharmonie s dirigentem Łukaszem Borowiczem přiveze program Liitevská mytologie / Moniuszko: Kantáty Nijoła a Milda. „Velmi si cením začínající systematické spolupráce s prvotřídními polskými tělesy. Rád bych se do budoucna zasadil o těsnou a logickou kulturní provázanost česko-polského Slezska založenou na spolupráci uměleckých špiček našich regionů zaručujících vysokou interpretační kvalitu.“ uvádí ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

 

Festivalovou řadu staré hudby bude reprezentovat Collegium 1704Václavem Luksem, který uvede novodobou premiéru mše Jana Dismase Zelenky, dále Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové na koncertě věnovaném neapolským operním barokním áriím. Koncertem s Ensemble Inégal se dovrší provedení kompletních čtyř cyklů Zelenkových nešpor systematicky uváděných na SHF. Komorní řadu obohatí talenty mladé generace BBC, zazní také duchovní hudba skladatelů Pärta a Emmerta s Ensemble Opera Diversa a Milanem a Markem Paľou. Kompletní program festivalu naleznete zde.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější