V Kroměříži odstartuje šestý ročník Stipendijní Akademie MenART pro mladé talenty

Kroměříž bude opět po roce hostit mladé talenty. O víkendu 25.–27. srpna zde odstartuje v pořadí šestý ročník Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART. Pro nadcházející školní rok se v roli mentorů angažuje 16 osobností české umělecké scény, které společně předají své cenné zkušenosti téměř 300 stipendistům ze 63 ZUŠ, doslova ze všech krajů ČR. Cílem MenARTu je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy, kteří se programu po celou dobu zúčastní společně se svými žáky.

Na první intenzivní tvůrčí víkend dorazí do Kroměříže klavírní virtuosové Ivo Kahánek a Karel Košárek, koncertní mistr České filharmonie houslista Jan Fišer, zpěvačka Radka Fišarová a skladatelka a interpretka Beata Hlavenková, kytarista Pavel Steidl, klarinetista Irvin Venyš, violoncellistka Michaela Fukačová, violista Jiří Kabát, výtvarník Šimon Brejcha či ceněná fotografka Štěpánka Stein a choreograf Jan Kodet či děkan HAMU Karel František Tománek. „Úvodní setkání v Kroměříži se nesou ve znamení společné práce a tvůrčího zápalu, objevování i navazování nových přátelství,“ říká ředitelka Akademie MenART Dana Syrová. Vedle celodenní práce s mentory účastníky čeká večerní koncert a společné debaty.

Jan Fišer, foto MenART

Akademie MenART vznikla před šesti lety s cílem podporovat nadané žáky a studenty a zároveň jejich pedagogům poskytnout inspiraci a nové impulsy do výuky. Během prvních pěti ročníků absolvovalo program přes 1000 stipendistů a řada absolventů pokračuje v dalším studiu na uměleckých školách u nás i v zahraničí a sklízí úspěchy na soutěžích. „Je těžké se na cestě školstvím neztratit, nepřestat mít ideály a stále věřit v to, co tvoříme a oč se snažíme. Díky MenARTu se mi daří nezapomínat na to důležité a podstatné. Nepodceňovat to, kdo jsme, koho učíme a co vyučujeme,“ doplňuje pedagožka Jana Schlosserová ze ZUŠ Moravské Budějovice.

Stipendijní program opět vyvrcholí veřejnou prezentací výsledků společné práce na renomovaných festivalech jako MHF Pražské jaro, Smetanova Litomyšl a Smetanova výtvarná Litomyšl, které tak dávají najevo, že systematická podpora talentů je důležitou součástí uměleckého prostředí. Stipendijní Akademie MenART vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené, úzce spolupracuje s celostátním festivalem ZUŠ OPEN. MenART se zasazuje o podporu ZUŠ jako prostředí, jehož součástí je též práce s mimořádně nadanými dětmi a podpora nadaných žáků v dalším rozvoji   v rámci uměleckého vzdělávání a profesionalitě.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější