Úžas varhanní hudby u sv. Jakuba

V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná ve čtvrtek třiadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V rámci programu trvajícího od 2. srpna až do 20. září vystoupí umělci z Dánska, Portugalska, Německa, Francie, Islandu a České republiky. „Úžas hudby“ je mottem letošního ročníku, který je věnován vynikající osobnosti české varhanní školy profesoru Milanu Šlechtovi.

Na zahajovacím koncertě vystoupí dánská varhanice Bine Katrine Bryndorf, interpretka především barokní hudby a profesorka královských akademií v Kodani a Londýně. Poprvé v historii festivalu se tentokrát představí portugalská hudba, a to v průřezu od raného baroka až po 20. století, v podání lisabonského varhaníka Antónia Manuela Esteireira. Třetí koncert uvede francouzský interpret a improvizátor David Cassan. Italské a francouzské variace zazní i během čtvrtého setkání u svatojakubských varhan se Sergio Orabonou. Původem z Neapole, kde několik let zastával místo varhaníka v katedrále, dnes již sedmým rokem působí v kostele sv. Mikuláše v německém Stuttgartu.

Na posledním srpnovém koncertě uslyšíme titulární varhanici baziliky sv. Jakuba Irenu Chřibkovou a česko-francouzská díla obohacená hudbou J. S. Bacha. Z Německa do Prahy přijede Martin Sander. Předposlední koncert bude patřit opět české interpretce: Jiřina Dvořáková Marešová vystupuje jak sólově, tak s mnohými instrumentalisty a hudebními tělesy. Na závěrečném festivalovém koncertě uvítáme hosta z Islandu, Björna Steinara Sólbergssona, titulárního varhaníka katedrály v Reykjavíku. Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější