čtvrtek, 14. květen 2020

Uměleckým šéfem jihočeské opery bude Tomáš Ondřej Pilař

Napsal(a) 

Tomáš Ondřej Pilař, foto Petr Hloušek Tomáš Ondřej Pilařfoto: Petr Hloušek

Pozice uměleckého šéfa souboru opery Jihočeského divadla se od 1. 9. 2020 ujme Tomáš Ondřej Pilař. Pilař přichází s novou koncepcí vedení a rozvoje operního souboru: „Klíčovými hodnotami mého vidění opery Jihočeského divadla jsou ‚výjimečná kvalita, odvaha, otevřenost a nadčasovost‘. Pod těmito vlajkami spatřuji cestu k mezinárodní divácké atraktivitě za současného důrazu na udržitelnost, ekonomickou stabilitu a hluboký osobní respekt ke členům souboru.“

Koncepce hlouběji rozvíjí vize týkající se dramaturgie opery, otevřenosti souboru širším diváckým skupinám a jeho přítomnosti ve veřejném prostoru, rozvoje mezinárodních aktivit či zlepšení provozu opery. Mimo to se zaměřuje na užší spolupráci opery a Ateliéru 3D, logicky navazuje na jejich činnost a přichází s myšlenkou specifické programové linky pro diváky do 35 let. „Dramaturgem opery bude nově její stávající šéf Tomáš Studený, jehož odborných kompetencí si nesmírně vážím a těším se na spolupráci s ním,“ dodává Pilař.

Tomáš Ondřej Pilař má na svém kontě již více než sedmdesát inscenací, režíroval mimo jiné i open-air a site-specific představení. Od roku 2014 byl šéfem plzeňské opery. Časopis Forbes jej vyhodnotil jako jednoho z 30 pod 30, mladých lidí s mimořádnými profesními úspěchy. Je držitelem stipendia Bayreuther Festspiele, kulturní ceny města Plzně. Je spoluzakladatelem a režisérem projektu Noc s operou. Jeho inscenace jsou charakteristické dominantní vizuální složkou, detailní prací se světlem, temporytmem a spirituálním zaměřením.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.