Ukřičené lamentace a další temné hodinky. Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby zahajuje

Ve dnech 9. až 23. dubna proběhne v Brně 26. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby. Hudební pouť brněnskými chrámy patří ke každoročnímu koloritu brněnské kulturní scény. Letos se koncerty odehrají v šesti kostelech na téma Svědkové, svědectví. Největším lákadlem bude renomovaný soubor z Belgie Graindelavoix, který uvede program nazvaný Ukřičené lamentace. 

Nejvíc se těším na barevně výrazné a průrazné provedení pozdně renesančních lamentací Pedra Ruimonteho a hlavně rudolfínského varhaníka Carla Luythona v nádherných prostorách chrámu sv. Jakuba, kde festival nebývá tak častým hostem. Vzhledem k repertoáru i pozdnímu času je to pro mne zároveň úvod do temných hodinek v závěru Svatého týdne,“ láká dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Soubor Graindelavoix, s uměleckým vedoucím Björnem Schmelzerem, je typický svým jedinečným pojetím, které je blízké byzantské a orientální tradici duchovního zpěvu. „Graindelavoix znamená v překladu ¸zrno hlasu`, tedy výraz pěvce nebo témbr jeho hlasu. Graindelavoix jsou inovativní a za svůj přínos získali řadu ocenění. Někdo jejich přístup ke staré hudbě považuje za provokativní, hudební kritika je příliš v lásce nemá a hodnotí jejich přístup za nevkusný. Posluchači naopak z jejich koncertů odcházejí vděční a šťastní. Soubor patří k nejzajímavějším vokálním souborům v Evropě a moc se na něho těšíme“, říká manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

V neděli 9. dubna zahájí festivalový program v kostele sv. Janů známé Matoušovy pašije J. S. Bacha. „Vystoupí Capella Cracoviensis, jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících souborů v Polsku, který se specializuje na interpretaci staré hudby. Na Velikonoční festival duchovní hudby přijede do Brna podruhé. Poprvé to bylo v roce 2013, kdy s velkým úspěchem uvedl Händelovo oratorium Izrael v Egyptě,“ říká manažerka festivalu Lucie Šnajdrová. Následovat budou koncerty Brány Jeruzaléma se stejnojmennou skladbou od Broniuse Kutavičiuse, Ukřičené lamentace s belgickým sborem Graindelavoix, Svědectví svatých v poezii a hudbě Hildegardy z Bingenu s ženským sborem Tiburtina ensemble a milovníci varhan si přijdou na své na varhanním koncertě Jana Šprty. V neděli 23. dubna v kostele sv. Janů festival slavnostně zakončí Apoštol Pavelbrněnskými filharmoniky. Mendelssohnovo oratorium Paulus tak bude vyvrcholením letošního ročníku.

Součástí festivalu jsou kromě tradičních koncertů také temné hodinky (koncerty při svíčkách) v závěru Svatého týdne. Letos na středeční program renesančních lamentací v podání Graindelavoix navazují Zpívaná rozjímání  a Velkopáteční ztišení. Temné hodinky se letos odehrají za symbolické vstupné v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější