Trio Incendio si přivezlo třetí cenu z mezinárodní soutěže komorní hudby v Trondheimu

Trio Incendio ve složení Filip Zaykov (housle), Karolína Františová (klavír) a Vilém Petras (cello) navázalo na své předchozí soutěžní úspěchy a získalo další prestižní ocenění. Tentokrát si přivezlo třetí cenu z jedné z nejprestižnějších soutěží pro klavírní tria v norském Trondheimu. První cenu získalo Trio Rilian z Kanady a druhou Trio Tokava složené z asijských muzikantů působících ve Spojených státech amerických.

V kvalifikačním kole bylo na základě nahrávek do 12. ročníku soutěže Mezinárodní soutěže komorní hudby Trondheim (Trondheim International Chamber Music Competition) vybráno devět souborů z Evropy, Asie a Ameriky. Na místě se pak konala tři kola, ve kterých Trio Incendio prezentovalo skladby Mozarta, Beethovena, Schuberta, Šostakoviče a skladatelky Ellen Lindquist, která složila skladbu povinnou pro všechna tria.

„Jsme moc rádi, že po nedávných úspěších na soutěžích ve Výmaru a Vídni jsme získali ocenění i v další z těch nejprestižnějších soutěží v komorní hře. Když jsme spolu začínali hrát, dívali jsme se na tyto soutěže s obrovským respektem a touhou se ně vůbec kvalifikovat a zúčastnit se jich. To, že si z nich odvážíme ceny, je krásné. V posledních měsících jsme kvůli zdravotním komplikacím nemohli pracovat tak, jak jsme v rámci přípravy na soutěž takového formátu zvyklí, a o to víc si ceny z Norska vážíme,“ říká Vilém Petras, violoncellista souboru.

V létě se Trio Incendio zúčastnilo akademie festivalu ve Verbieru, získalo cenu Hanse Gála a bylo vybráno jako rezidenční soubor prestižního programu pro mladé soubory Britten Pears Arts v Anglii. V Praze se trio představí v listopadu v rámci koncertní řady Atrium má Vážný zájem společně s německým violistou Andreasem Willwohlem, kde zahraje Schubertovo Trio B Dur a Schumannův klavírní kvartet, a v ryze českém programu v rámci komorní řady PKF – Prague Philharmonia s violistou Stanislavem Svobodou.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější