Světoznámí trumpetisté Sergei Nakariakov a Gábor Boldoczki provedou s orchestrem FOK v české premiéře dvojkoncert Fazıla Saye

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Foto: Petr Dyrc

Turecký klavírista a skladatel Fazıl Say napsal pro duo nejlepších světových trumpetistů Sergeie Nakariakova a Gábora Boldoczkého Koncert pro dvě trubky a orchestr. Toto dílo provedou 20. a 21. března v Obecním domě v české premiéře se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Andreje Borejka. Na programu večera je také skladba Nu.Mu.Zu od gruzínského skladatele Giji Kančeliho a orchestrální úprava kvartetu Bedřicha Smetany Z mého života v instrumentaci George Szella.

„S Gáborem jsme dobří přátelé, hrajeme spolu často, naše spolupráce trvá už přes dvacet let. Za tu dobu jsme společně vystoupili s bohatým repertoárem. Hráli jsme barokní i klasicistní koncerty i moderní skladby, mezi nimi mnoho aranží pro sólovou trubku i pro dvě trubky. Koncert pro dvě trubky Fazıla Saye vznikl na popud Gábora. Fazıl Say již dříve napsal přímo pro něj nádherný koncert pro sólovou trubku a pak mu Gábor navrhl, aby napsal koncert pro nás dva. Je to skvěle napsaná skladba a zatím měla všude, kde jsme ji hráli, veliký úspěch,“ uvedl trumpetista Sergei Nakariakov, přezdívaný „trumpetový Paganini“ (od svého debutu v pouhých třinácti letech) a „trumpetový Caruso“ (Musik & Theater). Již jako patnáctiletý získal prestižní cenu Prix Davidoff na hudebním festivalu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Gábor Boldoczki vyhrál již ve svých čtrnácti letech Národní soutěž na trubku v rodném Maďarsku. Následovala 1. cena na Mezinárodní hudební soutěži ARD v Mnichově a ocenění „Grand Prix de la Ville de Paris“ v Třetí mezinárodní soutěži Maurice Andrého v Paříži.

Sergei Nakariakov. Foto: Thierry Cohen
Gabor Boldoczki. Foto: Marco Borggreve

„Jsem velmi rád, že Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede můj Koncert pro dvě trubky. Je to třívětý koncert, který jsem složil s přihlédnutím k odlišným charakteristikám trubek jako nástrojové rodiny. V České republice zazní vůbec poprvé. Jako skladatel jsem na to hrdý,“ říká turecký klavírista a skladatel Fazıl Say, pro něhož to není první dílo na programu koncertu FOK. Say v červnu 2019 vystoupil s velkým úspěchem ve Smetanově síni jako sólista ve vlastním klavírním koncertu s názvem Voda, kterým tematizoval tento živel a životodárný zdroj v kontextu současných globálních problémů. Jako sólistu jej však pražské publikum znalo již od roku 2011, kdy s FOK zahrál Čajkovského První klavírní koncert. V sobotu 23. března jej čeká již čtvrtý klavírní recitál v cyklu Světová klavírní tvorba FOK v Rudolfinu.

Posluchačsky oblíbený kvartet Z mého života Bedřicha Smetany upravil pro orchestr maďarsko-americký dirigent a klavírista George Szell. Jeho vztah k české hudbě byl formován skutečností, že pobýval v Praze jako dirigent německého divadla, posléze hudební ředitel Nového německého divadla, v němž v roce 1930 nastudoval Smetanova Dalibora. Gruzínský skladatel Gija Kančeli skladbou s názvem Nu.Mu.Zu (v překladu Nevím) reaguje na turbulentní dění v současném světě. Skladba zazní v Praze poprvé.

Andrej Borejko. Foto: Michał Zagórny

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

„V programech Andreje Borejka to vždy jiskří, neboť se v nich střetává celý svět. V březnu 2024 nedorazí jen jeden nejlepší trumpetista světa, ale hned dva: Sergei Nakariakov a Gábor Boldoczki, kteří v české premiéře provedou dvojkoncert renesančního Fazıla Saye. Dalším současným skladatelem večera je Gija Kančeli, z těžce zkoušené Gruzie. Proto také v jedné ze svých posledních skladeb smutní nad světem s povzdechem v sumerštině: „Já nevím.“ Také pro Smetanu byl kvartet Z mého života ohlédnutím za nelehkým životem. Kdy jindy má zaznít toto nejniternější dílo, ve skvostné Szellově instrumentaci, než na dohled jeho 200. narozenin a v Roce české hudby ve Smetanově síni?“

Program

SERGEI NAKARIAKOV & GÁBOR BOLDOCZKI

20. a 21. března 2024 od 19:30, Obecní dům

GIJA KANČELI

Nu.Mu.Zu

FAZIL SAY

Koncert pro dvě trubky a orchestr (česká premiéra)

BEDŘICH SMETANA

Z mého života (orch. George Szell)

Sergei NAKARIAKOV | trubka

Gábor BOLDOCZKI | trubka

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Andrej BOREJKO | dirigent

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější