Do oslav Světového dne opery se zapojí Aj Wej-wej nebo Olga Tokarczuk: Chtějí zdůraznit důležitost kultury ve společnosti

Už potřetí proběhne 25. října Světový den opery. Letos nabídne online platforma OperaVision ve streamu tři různé kontrastní verze Beethovenova Fidelia. Diváci tak budou moci porovnat, jak vypadá jediná Beethovenova opera vedle koncertního představení také v animované podobě určené pro mladší publikum či jako promenáda uprostřed městské komunity.

Opera je mezinárodní jazyk, její příběhy reflektují porozumění lidské povaze a přispívají k udržování hodnot svobody a tolerance. Usilujeme o kulturu, která ve své komunitě tohle vše zahrnuje. Zároveň musíme rozvíjet pestrý, ale propojený svět. Zdůraznit důležitost kultury ve společnosti – to je posláním Světového dne opery,” říkají organizátoři této zvláštní příležitosti. Za World Opera Day stojí Opera Europa, Opera America a Opera Latinoamérica s dalšími národními operními centry a asociacemi. Živě či online se do něj zapojí různé operní společnosti z celého světa.  

Ve stejný den, tedy 25. října se uskuteční také slavnostní koncert pod kurátorstvím organizace Opera for Peace – Leading Young Voices of the World. Rozsáhlý program zahrnující více než třicet mladých pěvců a pěvkyň (např. René Barbera, Nicole Car, Elsa Dreisig, Luca Pisaroni a další) a reprezentující šest kontinentů obsáhne dílo od Donizettiho, Gershwina, Mozarta nebo Glucka. Mezi jednotlivými vystoupeními se objeví v krátkých video vzkazech také hosté a podporovatelé hnutí Opera For Peace – třeba čínský umělec Aj Wej-wej, španělský architekt Santiago Calatrava, americký režisér Peter Sellars či polská držitelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuk. Koncert bude streamován na několika platformách, pro více informací sledujte webové stránky World Opera Day nebo facebookovou událost.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější