Světové premiéry devíti skladatelů k narozeninám Petra Kotíka zazní v Ostravě a Praze

Ostravské centrum nové hudby v dubnu pořádá dvojici koncertů v Ostravě (26. 4.) a Praze (28. 4.) u příležitosti osmdesátých narozenin skladatele Petra Kotíka. Program obou koncertů je totožný a zazní na nich v premiérách skladby, které byly komponované přímo pro tuto příležitost nebo Petru Kotíkovi věnovány. Půjde o nové kompozice Christiana Wolffa, Bernharda Langa, Petra Cíglera, Petra Bakly, Philla Niblocka, Daniela Skály, Any Sokolovic a Anny Heflin. Program bude doplněn o novou skladbu Petra Kotíka Piano Piano.

Skladby provede mezinárodní komorní orchestr pro soudobou hudbu Ostravská banda, klavírista Daan Vandewalle a houslistka Hana Kotková. Dirigují Bruno FerrandisJiří Rožeň a Petr Kotík.

Skladatel, dirigent, flétnista Petr Kotík (1942) se narodil v Praze a pochází z umělecké rodiny výtvarníků Pravoslava a Jana Kotíka. Nové experimentální hudbě se věnoval už na Pražské konzervatoři, kde studoval flétnu. S Rudolfem Komorousem založil roku 1961 soubor Musica viva pragensis (MVP), následovalo studium na Vídeňské hudební akademii a návrat do Prahy, kde Petr Kotík založil a vedl soubor QUaX Ensemble, ten byl napojen, stejně jako MVP na evropskou hudební avantgardu a koncertoval hojně v zahraničí. Roku 1969 odjel Petr Kotík do USA, kde doposud žije a pracuje. Na počátku roku 1970 založil Kotík v Buffalu proslulý soubor S.E.M. Ensemble, který je nejdéle fungujícím souborem pro novou hudbu v USA. Roku 1992 se S.E.M. Ensemble už v New Yorku rozšířil na velký orchestr. Mezi nejznámější Kotíkovy skladby patří rozsáhlé vokální kompozice Many Many Women na text Gertrudy Stein a Explorations in the Geometry of Thinking na text R. Buckminstera Fullera. Dále jsou to orchestrální a četná komorní díla a dvě opery.

Mezi významné zakladatelské počiny mimo amerických aktivit a projektů patří založení Ostravského centra nové hudby (OCNH) které od roku 2001 pořádá Ostravské dny, institut a festival nové hudby. Ostravské dny, které se konají co dva roky, jsou jedním z největších letních projektů pro soudobou hudbu na světě. Roku 2005 založil Kotík mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda, v roce 2017 ONO – Ostrava New Orchestra – osmdesátičlenný orchestr mladých evropských hráčů pro soudobou hudbu. V roce 2012 zakládá s Jiřím Nekvasilem festival pro novou operu NODO – Dny nové opery Ostrava. Ten funguje rovněž jako bienále, a to ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským a zahraničními operními scénami. Letošní NODO se uskuteční poslední týden v červnu a na programu je mj. i šestihodinová kompozice Many Many Women Petra Kotíka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější