Sukův symfonický orchestr – nové hudební těleso na české kulturní scéně

Jiří Vodička. Zdroj: archiv umělce

V Roce české hudby 2024 zahájí svou první koncertní sezonu nové české symfonické těleso, Sukův symfonický orchestr. Zakladatelem Sukova symfonického orchestru je dirigent Jaromír Michael Krygel, který v minulosti založil a po několik let vedl mezinárodní hudební festival Le Quattro Stagioni, jehož uměleckým patronem byl i Josef Suk. Domovskou scénou Sukova symfonického orchestru bude pražský novorenesanční palác Žofín.

Mottem Sukova symfonického orchestru je oslava české hudby. Kromě uvádění skladeb slavných českých mistrů zaměří dramaturgie SSO svou pozornost také na další mimořádné hudební události, jakými jsou například kulatá výročí významných skladeb (jejich premiér) nebo výročí významných světových hudebních skladatelů.

Základními pilíři koncertní sezony SSO jsou čtyři koncertní cykly (v roce 2024 pouze 3) – Jarní cyklus, Letní cyklus, Podzimní cyklus a Zimní cyklus. Důležitou součástí práce SSO bude edukativní práce s dětmi – koncerty pro školy nebo koncerty pro rodiče s dětmi.

Na zahajovacích koncertech Sukova symfonického orchestru (koncerty Letního cyklu), které se uskuteční 5. a 6. června 2024 zazní předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Fantazie pro housle a orchestr g moll Josefa Suka se sólistou Jiřím Vodičkou a proslulá Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa Antonína Dvořáka, která právě v červnu 2024 oslaví 130 let od své evropské premiéry.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější