pátek, 26. listopad 2021

Stvoření světa v podání dětí i laureátů pěvecké soutěže ve Slezském divadle Opava představí projekt Let’s sing oratorio music

Napsal(a) 

Daniel Volný, dětský sbor ze ZŠ Ostrava-Poruba, foto Jan Polák Daniel Volný, dětský sbor ze ZŠ Ostrava-Porubafoto: Jan Polák

5. prosince od 19 hodin uvede Slezské divadlo Opava premiéru operního souboru – oratorium Josepha Haydna Stvoření světa, které je součástí mezinárodního projektu Let’s Sing Oratorium Music!. Režie se ujal současný ředitel divadla Ilja Racek, dirigovat budou Oliver Dohnányi a Fabrizio da Ros. Autorkou scény i kostýmů je Dana Hávová. Účinkují vítězové pěvecké soutěže duchovní hudby Concorso Internazionale Musica Sacra 2020, spoluúčinkuje orchestr a sbor Slezského divadla Opava.

Stvoření světa je součástí mezinárodního projektu Let's Sing Oratorio Music!, jehož hlavním rysem je aktivní účast publika: děti a mládež se zapojují během představení, zpívaje sborové části oratoria doprovázeni orchestrem a sborem SDO. Jako sólisté vystoupí vítězové mezinárodní pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra 2020 konané v Římě.

Haydnovo oratorium Stvoření světa se člení do sedmi dnů a tří částí, v nichž nejdříve z chaosu povstává světlo, nebe a země, moře a hory a vše další až nakonec po Adama s Evou. Boží dílo komentují a chvalozpěvy oslavují tři archandělé Gabriel (soprán), Uriel (tenor) a Rafael (bas). V poslední části se k nim přidávají Adam a Eva a společně velebí zázrak stvoření.

Projekt Let’s Sing Oratorio Music! je tvůrčí dílnou pro základní školy Opavy, Ostravy a celého Moravskoslezského regionu. Cílem je obohatit výuku hudební výchovy ve školách formou praktické zkušenosti spolupráce učitelů a žáků s profesionály. Pro učitele přináší workshopy, ve kterých je odborníci školí, jak postupovat s žáky při nastudování hudebních útvarů, v tomto případě oratorií. Pro žáky nabízí nejen zážitek z procesu tvorby hudebního díla s profesionálními zpěváky a orchestry, ale také nezapomenutelnou příležitost nastudované oratorium představit v divadle před publikem. Aktivní spolupráce nyní probíhá se základními školami v Ostravě-Porubě, Opavě a Hukvaldech.

Projekt byl představen již koncem roku 2019 a od té doby jsme i přes omezení covid-19 udělali kus práce. Oslovili jsme ke spolupráci vybrané základní školy, známe vítěze mezinárodní pěvecké soutěže Sacred Music International Competition 2020 – právě tito nejvýše ocenění budou sólisty, kteří budou spolu s dětmi zpívat oratoria před publikem. Největší posun v projektu odvedly právě děti, které absolvovaly natáčení spotů a workshopy a především pilně zkouší,“ říká Ilja Racek, generální ředitel projektu a ředitel Slezského divadla v Opavě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.