Struny podzimu budou letos i na vodě: Na Vltavě zahraje Daniel Hope, lidové písně zazpívá Andreas Scholl

Čtyřiadvacátý ročník festivalu Struny podzimu se mimořádně odehraje ve dvou blocích. První se uskuteční v září na veřejných pražských prostranstvích, druhý v listopadu v koncertních sálech. V září přijede do Prahy jazzový kontrabasista Avishai Cohen a britský houslista Daniel Hope, který svůj koncert odehraje na plovoucí scéně na Vltavě. Během listopadové části festivalu pak vystoupí berlínští průkopníci akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble, kontratenorista Andreas Scholl s cembalistkou a klavíristkou Tamar Halperin a se svým Recitálem se po roce do Rudolfina vrátí Jiří Suchý.

Venkovní koncerty jsou pro festival programovou novinkou. Na prvním z nich vystoupí 11. září jazzový basista Avishai Cohen, který se na festival vrátí po sedmi letech. Do Prahy přiveze svůj projekt Gently Disturbed spolu s bubeníkem Markem Guilianou a pianistou Shaiem Maestrem. Místo koncertu pořadatelé oznámí až v příštích týdnech.

U koncertu s názvem Prague Sounds again naopak místo konání známé je a pokud bude pořadatelům přát počasí, mělo by být jedním z důležitých aktérů večera. V sobotu 19. září na plovoucí scéně na Vltavě poblíž Národního divadla odehraje Daniel Hope spolu s Epoque Orchestra svůj oceňovaný a známý program Vivaldi Recomposed. Úpravu Vivaldiho Čtvera ročních období od současného britského skladatele Maxe Richtera Hope nahrál pro Deutsche Grammophone a následně představil na svém debutu v ČR na Strunách podzimu v roce 2013. Nyní jej publikum bude moci sledovat z vltavských nábřeží a mostů, ale také z lodiček a šlapadel přímo na řece.

Daniel Hope

„Z původně připravovaného programu jsme pečlivě vybrali tři koncerty ilustrující žánrovou otevřenost Strun podzimu a přidali čtvrtý v podobě dárku pro naše publikum. Poprvé v historii festivalu připravujeme venkovní program v kulisách Prahy. Letošním sloganem festivalu je Prague Sounds (again) a tento optimistický vzkaz pošleme do celého kulturního světa. Mimořádný koncert Hope for Prague / Hope for Europe odehrávající se v jedinečné pražské scenérii a před siluetou pražských mostů a Pražského hradu odvysílá evropský kulturní kanál TV ARTE v koprodukci s Českou televizí prostřednictvím televize i internetových streamů do celého světa,“ říká zakladatel a prezident festivalu Marek Vrabec.

Listopadovou část program zahájí 1. listopadu v DOX+ kapela Brandt Brauer Frick Ensemble, berlínští hudebníci s klasickým vzděláním, kteří jsou známí svými experimenty v elektronické i akustické hudbě. Jako trio se dostali do povědomí především na klubové scéně, a to díky svým minimalistickým, technem ovlivněným skladbám. BBC popsalo jejich přístup jako „hudbu koncertních sálů pro klubovou generaci“. V obsazení najdeme klavír, pozoun nebo také harfu, tři perkusionisty a syntezátor.

 

Šestého listopadu v Rudolfinu vystoupí kontratenorista Andreas Scholl, který s cembalistkou a klavíristkou Tamar Halperin představí program Twilight People. Ten se odvíjí od repertoáru jejich loňské společné desky, na níž zní výběr lidových písní v úpravách skladatelů 20. století, jako jsou Benjamin Britten, Aaron Copland, Alban Berg nebo Ralph Vaughan Williams, podle jehož eponymní písně je celé album pojmenováno. Úpravy těchto autorů doplňují také novinky, jedna je z pera izraelského skladatele Ari Frankela a druhá od Josepha Tawadrose, egyptského virtuosa na al-úd, což je arabská obdoba loutny.

Komorní koncert s písněmi Antonia Carlose Jobima nabídne 8. listopadu v Divadle X10 kytarista, zpěvák a skladatel Vinicius Cantuaria. Závěrečný koncert 21. listopadu v Rudolfinu bude patřit Jiřímu Suchému. „Reprízu výjimečného scénického Recitálu Jiřího Suchého uvedeného na Strunách podzimu v premiéře v minulém roce zařazujeme jako dárek divákům, přestože zpravidla neuvádíme dva roky pro sobě stejný projekt. Letošní rok je ale výjimečný, stejně jako je naprosto výjimečnou osobností české kultury bezmála devadesátiletý Jiří Suchý,“ doplňuje Marek Vrabec. 

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=ocTZnM0U-T0[/spvideo]  

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější