Sto koncertů jako oslava sta let Československa na Svatováclavském hudebním festivalu

Svatováclavský hudební festival oslaví 100. výročí vzniku Československé republiky stovkou koncertů. Během zářijového festivalu nabídne 39 koncertů, dalších 61 pak v celoročním projektu Hudební výlety. Prostřednictvím hudebních produkcí sahajících od artificiální hudby přes jazz až k folkloru otevírá historické i technické památky Moravskoslezského kraje.

Prostřednictvím Hudebních výletů upozorňujeme na půvabné prostory našeho kraje v touze je rozeznít,“ říká ředitel SHF Igor Františák, který k Hudebním výletům sestavuje dramaturgii. Koncerty budou realizovány nejen v kostelích, jak je tomu u festivalu, ale také na nově zrekonstruovaných aristokratických sídlech a v technických památkách celého Moravskoslezského kraje. Hudební výlety mohou návštěvníci podniknout do architektonicky i akusticky nejzajímavějších památek kraje – například do Ostravy na Slezskoostravský hrad, Karviné na zámek Fryštát a do „šikmého“ kostela sv. Petra z Alkantary, Nového Jičína na zámek Žerotín nebo do krnovské koncertní síně sv. Ducha. SHF se snaží oživit i genia loci uvedením děl zapomenutých skladatelů, kteří v moravskoslezském regionu žili a tvořili již od doby baroka. Některé z těchto skladeb budou mimořádně nastudovány pro uvedení v rámci Hudebních výletů a dočkají se tak novodobé premiéry.

Hana Blažíková na SHF 2017, foto Ivan Korč/SHF

První koncert nového projektu zazněl již v únoru s americkou houslistkou Esther Yoo a Czech Virtuosi, následovala novodobá premiéra částí mše Josepha Puschmanna v podání brněnského sboru Ensemble Versus s Musicou Figuralis. Na duben jsou plánovány koncerty s polským saxofonistou Pawłem Gusnarem a varhaníkem Bartoszem Jakubczakem, nebo se Zemlinského kvartetem, které společně s klarinetistou Igorem Františákem uvede například Janáčkův cyklus Po zarostlém chodníčku v úpravě pro smyčcový kvartet a klarinet.

Májové dny prostoupí autorské improvizační večery dua Tara Fuki (Dorota Barová a Andrea Konstankiewiczová) v rychvaldském Husově sboru či v opavské Vodárenské věži 4. a 5. května. Jarní Hudební výlety vyvrcholí 13. května v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách. Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Paola Gatta společně s doprovodnou kapelou ZUŠ a přípravnými odděleními i hlavním sborem Ostravského dětského sboru a sborem partnerské školy ve Varšavě vystoupí s programem Vivaldi, Nohavica, Jenkins/110 ZUŠ Eduarda Marhuly. Detailní informace k programu koncertů, na kterých v průběhu roku vystoupí například Martina Janková, Magdalena Kožená nebo Martin Gurbaľ, naleznete zde.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější