Stipendisté Akademie komorní hudby zahrají na Pražském hradě spolu se členy Berlínské filharmonie

V předvánočním čase proběhne série koncertů stipendistů Akademie komorní hudby, kteří vystoupí společně se studenty Karajanovy Akademie pod vedením Andreje Žusta, hornisty Berlínské filharmonie. Dechová sekce Akademie komorní hudby zahraje serenády Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta mezi 17. – 20. prosincem v Berlíně, v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře a v Lobkowiczkém paláci v Praze.

Po několikadenním zkoušení programu v prostorách Berlínské filharmonie začne série koncertů 17. prosince v kostele Sv. Anny v berlínské čtvrti Dahlem, na české straně bude projekt pokračovat vystoupením 19. prosince v Jezuitské koleji Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Vrcholem pak bude závěrečný koncert, který proběhne v pátek 20. prosince v Císařském sále Lobkowiczkého paláce Pražského hradu. Na programu koncertů budou dechové serenády Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Andrej Žust, foto berliner-philharmoniker.de

„Akademie komorní hudby funguje dvoufázově. V té první – přípravné části se věnujeme zejména souhře a správné interpretaci konkrétního díla. Komorní hra je žánr blízký sólové hře nebo hře v orchestru, přesto je velmi specifický. Snažíme se, aby našim studentům předávali své zkušenosti ti nejlepší ve svém oboru. Proto jsme rádi, že už od samého počátku funguje vedle naší dlouholeté spolupráce s německou nadací Villa Musica také úzká spolupráce se členy Berlínské filharmonie,“ říká umělecký vedoucí Akademie komorní hudby, violoncellista Tomáš Jamník. „Druhá fáze je fáze koncertní. Závěrečná vystoupení kurzu se uskutečňují díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a Středočeského kraje na různých místech v rámci středních Čech a také v Německu. Odlišná koncertní pódia prověří schopnost hráčů adaptovat se na standardní i nestandardní podmínky.“

Mezi stipendisty AKH nalezneme mladé muzikanty nejen z českých škol, ale také studenty z Vídně, Paříže, Basileje, Drážďan, Lausanne nebo Londýna. Lektory německé nadace Villa Musica každou sezónu doplňují vybraní lektoři z České republiky a prestižních evropských institucí, vysokých škol či orchestrů.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější