pátek, 18. březen 2016

Srdce jako útočiště. Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby zahajuje

Napsal(a) 

Velikonoční festival duchovní hudby 2014 Velikonoční festival duchovní hudby 2014

Velikonoční festival duchovní hudby, který se odehraje mezi Květnou a Bílou nedělí, se po pětileté řadě s motivy pohybu a pouti navrací k tomu nejniternějšímu. "Letošní téma se obrací domů, k symbolice srdce jako útočiště. Zazní proto hodně hudby spojené s českými zeměmi od středověku až po 21. století," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Zazní tradiční duchovní i současné skladby, české symfonie i velikonoční repertoár Francie.

"Úvodní koncert v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera bude věnován zřídka slýchaným dílům Miloslava Kabeláče, Luboše Fišera a fascinujícímu písňovému cyklu Jana Hanuše s názvem Dřevěný Kristus. Ve Svatém týdnu vedle sebe zaznějí v novodobé premiéře oratorium Snímání z kříže Františka Xavera Richtera v provedení Czech Ensemble Baroque a program zcela současných duchovních skladeb s premiérou Posledních Sedmi Slov Kristových na kříži Pavla Zemka Nováka. V rámci temných hodinek festivalu budou v průběhu tří dnů poprvé souborně provedeny lamentace a responsoria Jana Dismase Zelenky," přiblížil program dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

"K vrcholům festivalu se nepochybně zařadí vystoupení francouzského ženského ansámblu Discantus, propojující velikonoční repertoár středověké Francie a českých zemí, a to v unikátním prostoru baziliky na Starém Brně. Skrze návrat k emblematickému dílu Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce v podání Ireny Chřibkové a s recitací Marka Ebena zaznějí v plné kráse nové varhany Hermanna Mathise v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Závěrečný koncert je věnován dvěma výjimečným dílům českých tvůrců. V provedení Filharmonie Brno zazní rozměry téměř mahlerovská 4. symfonie c moll Josefa Bohuslava Foerstra s podtitulem Veliká noc a chvalozpěv Te Deum laudamus Antonína Dvořáka," doplnil Maňas.

vos

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.