SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté už tuto neděli

ilustrační foto. Zdroj: Pražské jaro

V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro s názvem SpringTEEN. Program složený z koncertů a kreativních workshopů je určen zejména náctiletým. Na koncertech zazní klasika, jazz, rock, pop či elektronická hudba, workshopy nabídnou výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny, hru na bicí nástroje nebo kreativní práci s technologiemi a AI a vše završí projekce s živou hudbou. Bonbónkem programu bude robot YuMi.

„Pražské jaro se věnuje práci s mladým publikem a mladými umělci dlouhodobě. Mezinárodní proslulost si získala naše interpretační soutěž, kterou festival pořádá již od roku 1947, před několika lety zařadilo Pražské jaro do své dramaturgie koncert mladých interpretů s názvem Salón ZUŠ a mezi jeho dlouholeté projekty tohoto typu patří také Rozkvět Pražského jara, který představuje klasickou hudbu jako moderní, dynamickou entitu atraktivní pro mladou generaci,“ říká ředitel Pražského jara Pavel Trojan. „Na SpringTEEN však poprvé prolomíme hranici mezi umělcem a publikem, jenž bude mít tentokrát příležitost zapojit se aktivně do samotného procesu tvorby. Každý tak v sobě bude moci probudit kreativitu, přičemž průvodci mu k tomu budou vynikající čeští umělci.“ 

SpringTEEN Pražského jara je určen hlavně náctiletým, ale část programu je koncipována již pro děti od šesti let. Kreativní odpoledne pro celou rodinu, které proběhne jak v interiérech, tak v exteriérech Anežského kláštera Národní galerie v Praze, nabídne koncerty HAMU Percussion Ensemble, Smyčcového kvarteta Prague Philharmonia, se kterým budou posluchači luštit hudební hlavolam, nebo pohodový koncert ROCKHarmonie. Na závěrečném koncertě SpringTEEN od 19.30 hodin, který je přístupný zdarma, se představí Moravia Brass Band s dirigentem Chuheiem Iwasakim, britské vokální kvinteto Apollo 5, loňský vítěz soutěže Pražské jaro pozounista Gonçalo Nova a zpěvák a herec Milan Peroutka

HAMU Percussion Ensemble. Foto: Ivan Malý
Dirigent Chuhei Iwasaki. Foto: Ivan Malý

V rámci druhé dramaturgické linie SpringTEEN věnované kreativním workshopům si budou moci děti vyzkoušet například výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny, ozvučit si krabici od pizzy, stát se na chvilku DJem, komponovat s pomocí tabletů a AI nebo si zajamovat s robotem YuMi. „Aby si děti SpringTEEN užily, nepotřebují žádné speciální hudební znalosti či výbavu. Stačí jen přijít s dobrou náladou a zažehnout v sobě kreativní jiskru. Vše ostatní tady od nás a od našich hudebníků dostanou,“ říká dramaturgyně SpringTEEN Klára Boudalová, která připravuje programy tohoto typu mj. i ve spolupráci s newyorskou Carnegie Hall nebo vesmírnou agenturou NASA.

Milan Peroutka. Foto: Matěj Třešňák

V rámci SpringTEEN se představí kolaborativní roboti GoFa a YuMi společnosti ABB a hravou a kreativní formou představí možnosti spojení technologií a umění. GoFa bude součástí koncertu HAMU Percussion Ensemble, YuMi se kvůli SpringTEEN naučil hrát na marimbu. „Jméno YuMi vychází z anglického „You and Me“, tedy „ty a já“. Má dvě robotická ramena, jimiž bude ovládat paličky rozeznívající dřevěné desky marimby zvané kameny. Děti s ním budou jamovat a vytvářet své vlastní melodie. Každá nová interakce s robotem tak bude unikátní,“ říká Anna Vondráčková, ředitelka komunikace společnosti ABB.

ROCKharmonie. Foto: Dominika Neužilová

SpringTEEN proběhne od 14.00 až do večerních hodin a část koncertů je open air. Proto doporučujeme vzít si i teplejší oblečení a vybavit se na koncerty pod širými nebem dekou či polštářkem. Občerstvení bude možné zakoupit na místě.  Vstup do areálu Anežského kláštera je na odpolední akce z ulice Anežská (vstup do Národní galerie) a na koncerty od 18, 19.30 a 22 hodin z ulice Na Františku. Vstupenky na placené akce SpringTEEN lze koupit výhradně online na www.festival.cz,a to do neděle 19. května do 13 hodin. Více informací na festival.cz/springteen.

Program SpringTEEN

Koncerty

14.00 | Kostel sv. Františka | věk 6–12+

BICÍ SHOW

HAMU Percussion Ensemble

15.00 a 17.00 | Zahrada minoritů (open air) | věk 6–12+

ZÁHADA HLAVOLAMU

Smyčcové kvarteto Prague Philharmonia

18.00 | Klášterní zahrada (open air) | věk 6–12+

CHILL-OUT KONCERT

ROCKHarmonie

19.30 | Severní zahrada (open air)

VELKÉ FINÁLE

Milan Peroutka, zpěv

Gonçalo Nova, pozoun

Apollo 5

Moravia Brass Band

Chuhei Iwasaki, dirigent

22.00 | Klášterní zahrada (open air)

KINOKTURNO

Filip Kottek, housle
Ondřej Holas, violoncello
DJ Akvamen

Jano Zajíc, projekce

Workshopy

14.00–19.00 | Kostel sv. Salvátora

JAMOVÁNÍ S ROBOTEM YuMi

14.00–19.00 | Ambit

VÝTVARNÁ DÍLNA

15.00 a 17.00 | Klášterní zahrada | věk 10+

ZELENINOVÝ ORCHESTR

15.00 a 16.00 | Rajská zahrada | věk 8+

PIZZAFON

15.00 a 17.00 | Slavnostní sál | věk 12+

NAHRÁVACÍ STUDIO

16.00 a 18.00 | Kostel sv. Františka | věk 12+

BICÍ TISÍCKRÁT JINAK

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější