Společný recitál s šéfdirigentem a premiéra Adèsova koncertu: Yumi Hwang-Williams třikrát v Brně

Hraje na nástroj milánského mistra Carla Landolfiho z roku 1752 a již ve svých patnácti letech debutovala jako sólistka s Philadelphia Orchestra. Jihokorejská houslistka Yumi Hwang-Williams zvládá klasickou houslovou literaturu se stejným porozuměním jako poslední novinky předních amerických skladatelů. Brněnskému publiku se tento týden představí ve dvou zcela rozdílných programech.

Posluchači ji poprvé uslyší již zítra s šéfdirigentem Filharmonie Brno Dennisem Russellem Daviesem. Jejich společný recitál pro housle a klavír zahájí Debussyho Sonáta g moll následovaná Schumannovou Sonátou č. 2 d moll. První skladba je esencí francouzského hudebního impresionismu. Druhou sonátu, která následuje, označil Schumann slovem velká, chtěl tím zdůraznit její impozantní rozměry i obsahovou závažnost díla.

V druhé půli večera zazní Grand Duo, které Lou Harrison zkomponoval pro jazzového pianistu Keitha Jarretta a Dennise Russella Daviese. Od své premiéry v roce 1985 se stala jedním z nejcharakterističtějších kusů autora proslulého hlavně zavedením indonéského gamelánu do americké hudební kultury.

Dennis Russell Davies, foto Reinhard Winkler

Spolu s orchestrem se Yumi Hwang-Williams objeví na pódiu Besedního domu ještě ve čtvrtek a v pátek v programu Symfonie hrdinská a komorná. V české premiéře provede houslový koncert Concentric Paths (Soustředné dráhy) současného anglického autora Thomase Adèse. Před ním zazní Brahmsova Symfonie č. 3 nazývaná pro její dramatický patos „hrdinská“. V druhé půli večera zazní Kabeláčova Symfonie č. 4 „Camerata“.

Všechny tři koncerty se konají v Besedním domě od 19:30. Čtvrteční koncert vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava a přebírají rozhlasové stanice v síti Euroradia (EBU). Před koncerty ve čtvrtek a v pátek je připraveno neformální setkání s posluchači, na kterém se dozví zajímavosti o uvedených skladbách, a setkají se také se sólistkou a šéfdirigentem. Beseda se sklenkou vína se koná od 18:15 do 19:00 v ředitelském salonku Besedního domu.

Sdílet článek: