Spaste duši, medvěd se utrh! Nová Prodaná nevěsta v Národním divadle Moravskoslezském

Novou inscenací nejhranější české opery uvede Národní divadlo moravskoslezské těsně před Vánoci – premiéra Prodané nevěsty Bedřicha Smetany v režii Jiřího Nekvasila bude v Divadle Antonína Dvořáka 15. prosince, druhé obsazení má premiéru 17. prosince. Hudebního nastudování se ujal hudební ředitel opery Národního divadla moravskoslezského Marek Šedivý.

Pro ředitele NDM a operního režiséra Jiřího Nekvasila je to už třetí inscenace „národní“ opery. „Prodaná nevěsta stojí na mimořádném místě i v historii Národního divadla moravskoslezského: právě touto operou byl 12. srpna 1919 zahájen provoz našeho divadla. Nová inscenace je už 14. nastudováním,“ připomněl Jiří Nekvasil. „Naše Prodanka bude veselá, barevná a potěší všechny generace diváků!“ zve režisér.

„Prodaná nevěsta je v domácím prostředí považována již několik generací za českou národní (a pro mnohé nedotknutelnou) operu. Ale Smetana nikdy, až na jednu výjimku, v celém svém operním díle necituje žádnou lidovou píseň. Charakteru českosti dosahuje využíváním tanečních rytmů českých tanců (polka, furiant, skočná). Všech 24 hudebních čísel opery je gejzírem neutuchající hudební invence, který by dnešním muzikálovým autorům stačil na dvě desítky muzikálů – těch lepších. Dalo by se říci, že každé hudební číslo Prodané nevěsty je doslova hitem! Shrnuto a podtrženo: divadelnost – hravost – proměnlivost – pohyb – barva – humor – poezie – ironie i laskavost jsou základními východisky a znaky naší inscenace. A začínáme již od předehry. Předehra doprovázející jevištní akce exponuje způsob našeho divadelního vyprávění: vše, co se zde bude dále dít, bude vznikat a proměňovat se před očima diváků!“ přibližuje Jiří Nekvasil.

Veronika Rovná, foto Martin Popelář

Prodaná nevěsta prakticky neopustila jeviště opery NDM, ale přesto nová inscenace přinese hned několik debutů v hlavních rolích. Obě Mařenky – Soňa Godarská i Veronika Rovná – roli studují poprvé, debutujícím Jeníkem je kanadský tenorista Philippe Castagner a roli Kecala ztvární také poprvé František Zahradníček,“ uzavřel Jiří Nekvasil.

NDM operu uvádí v koprodukci se Slovinským národním divadlem opery a baletu Lublaň, kde měla inscenace premiéru v lednu 2019 a po posledním představení letos v červnu se scéna i kostýmy vydaly na cestu do Ostravy. Inscenaci rovněž uvádí jako součást Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024; v Roce české hudby opera NDM uvede ve dvou blocích k výročím Smetanova narození a úmrtí všech jeho osm dokončených oper. Aktuálně je na repertoáru Dvě vdovy a na konci této sezóny se ostravští diváci dočkají také nové inscenace opery Dalibor. Do konce roku 2023 pak ještě opera NDM nastuduje Tajemství a Čertovu stěnu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější