Sopranistka Zuzana Marková vytvoří ve Frankfurtu dvojroli v raritní Zemlinského opeře Der Traumgörge

Zuzana Marková. Foto: Ondřej Košík

Opera ve Frankfurtu uvádí od 25. února vůbec poprvé inscenaci opery Der Traumgörge Alexandra Zemlinského. Mladá česká pěvkyně se do Frankfurtu vrací již po několikáté, tentokrát však s německým operním dílem.

„Vytvořit dvě velmi zajímavé ženské postavy – dvojroli Princezny a Gertraudy v Zemlinského opeře, která se bohužel hraje jen zřídka, je pro mě speciální výzvou,“ říká Zuzana Marková. „Hudba opery Der Traumgörge posouvá harmonické hranice, je barevně bohatá a nabízí širokou škálu výrazových možností. Je to úžasný objev, který mě opravdu baví a oslovuje mě. Jsem rodačka z Prahy a Zemlinskij je s hudební historií Prahy velmi úzce spojen. V letech 1911 až 1927 zde byl totiž hudebním ředitelem Nového německého divadla. Těšil se zde velké úctě. Svou progresivní dramaturgií i tím, že byl skvělý dirigent a podporoval mnoho kolegů skladatelů, z Prahy udělal „Mekku hudby“, jak prohlásil Arnold Schönberg.“ 

Opera Alexandera Zemlinského Der Traumgörge byla dokončena už v roce 1906, vlivem nešťastných historických okolností první poloviny 20. století, které byly spojeny s nástupem fašismu, se ovšem světová premiéra tohoto díla konala až v roce 1980 v Norimberku společně s celkovou renesancí Zemlinského díla. A i ve Frankfurtu nad Mohanem zazní toto jeho dílo úplně poprvé.

Foto: archiv Zuzany Markové

Zuzana Marková ve Frankfurtu v posledních letech vystupovala již několikrát, a to jako Elvíra v Belliniho Puritánech a Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto. Mladá česká umělkyně již během své kariéry stihla zazářitna mnoha prestižních scénách a opakovaně se na ně i vrací: např. Pařížská opera, Královská opera Covent Garden v Londýně, Unter den Linden v Berlíně, Kolín nad Rýnem, benátská La Fenice, v létě 2023 excelovala v roli Gildy v Římě. Zuzana Marková vystudovala na Pražské konzervatoři široké spektrum oborů – od dirigování přes klavír po zpěv. V tom se dále zdokonalovala v Itálii. V rodné Praze se v operní produkci představila paradoxně úplně poprvé nedávno v rolích La traviaty a Donny Anny, zatím zde vystupovala jen koncertně.  V současné době ztvárňuje roli Violetty Valéry ve Verdiho La traviatě na jevišti drážďanské Semper Oper a dále se připravuje na roli Donny Anny v Mozartově opeře Don Giovanni v benátské La Fenice. S touto rolí se později vrátí i do pražského Stavovského divadla.

Inscenace vzniká v hudebním nastudování německého dirigenta Markuse Poschnera, v režii Tillmanna Köhlera. Titulní roli zpívá americký tenorista AJ Glueckert.

Premiéra: 25.2. , reprízy: 29.2., 3.3., 9.3., 13.3., 16.3., 23.3. a 31.3.

Web inscenace: https://oper-frankfurt.de/de/spielplan/der-traumgoerge_2/

Děj opery Der Traumgörge vychází z atmosféry Vídně přelomu 19. a 20. století, inspiruje se výzkumy Sigmunda Freuda o snech a podvědomí. Také Görge, hrdina Zemlinského opery, se vyrovnává se svými obavami prostřednictvím snů.  Žije ve světě knih a zamiluje se do snové princezny, ačkoli se má oženit s Gretou, přízemní mladou ženou, která by si přála pevněji se držet reality. Görge však chce svou pohádku uskutečnit, a tak uteče a skončí jako opilec ve vesnici, kde se k němu opět chovají jako k outsiderovi. V Gertraud, čarodějnici, Görge opět nachází svou princeznu. S ní může poslouchat pohádkové příběhy a snít.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější