Sóloklarinetista Berlínské filharmonie Andreas Ottensamer na předposledním abonentním koncertě PKF – Prague Philharmonia

Předposlední koncert letošní orchestrální řady PKF – Prague Philharmonia proběhne 8. května ve Dvořákově síni Rudolfina. Orchestr pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma nabídne hudbu Mozarta, Strausse, Brahmse a Gounoda. Sólistou večera bude renomovaný klarinetista Andreas Ottensamer.

Letošní sezonu věnovala PKF – Prague Philharmonia především Francii a hudbě této země. Nedělní abonentní koncert však bude v tomto smyslu kontrastem. Orchestr se v něm zaměří zejména na hudbu německy mluvících krajin, případně na inspirace spojené s touto hudbou. Program obsahuje například Mozartovu předehru k singspielu Divadelní ředitel. Předehra reprezentuje typ jiskřivé kompozice z období vídeňského klasicismu, který představuje pro PKF – Prague Philharmonia důležitou součást repertoáru.

Zvuku ve Dvořákově síni budou tentokrát vévodit dechové nástroje. Romantická, komorní Serenáda Es dur z pera sedmnáctiletého Richarda Strausse je přímo napsaná pro třináctičlenný dechový soubor. Charles Gounod pak ve své Symfonii č. 2, ovlivněné hudbou Mendelssohna či Schuberta, pracuje s celým orchestrem, velmi často však staví do popředí právě linie dřevěných dechových nástrojů.

Dominance dechových nástrojů bude podtržena i volbou sólového nástroje. Tím se tentokrát stane klarinet. „Není tomu tak dávno, co bylo nemyslitelné, aby se kus pro sólový klarinet stal lákadlem koncertu,“ uvažuje Andreas Ottensamer, klarinetista Berlínské filharmonie, který se členem tohoto ikonického orchestru stal v pouhých 22 letech. V podání tohoto výjimečného umělce zazní jedno ze stěžejních děl klarinetového repertoáru, Brahmsova Sonáta pro klarinet f moll, v úpravě pro smyčcový orchestr. „V úpravě pro smyčce funguje tato hudba velmi dobře. Smyčcové nástroje hrají důležitou roli, a navíc skvěle ladí se zvukem klarinetu,“ upřesňuje Ottensamer.

Uvedením Brahmsovy Sonáty přitom PKF – Prague Philharmonia již předznamenává i svou následující činnost. Právě Johannes Brahms, jeho hudba, vliv a inspirace totiž budou ústřední dramaturgickou linií orchestrální abonentní řady v sezoně 2022/2023.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější