SOČR vyjde do sadů a zahraje pod kyvadlem

V neděli 25. června zahraje SOČR pod vedením dirigenta Jana Kučery v pražských Letenských sadech pod kyvadlem ryze česko-ruský program. Dramaturgií tak připomíná Stalinův pomník, na jehož místě se od roku 1991 tyčí Pražský metronom.

Výhled na město a řeku tentokrát v Letenských sadech zčásti zakryje pódium, na kterém zahraje více než 50 členů SOČRu hudbu Bedřicha Smetany, Igora Stravinského, Dmitrije  Šostakoviče a Petra Iljiče Čajkovského.

Večerní koncert otevře Pekelný tanec ze Stravinského baletu Pták ohnivák, po něm zazní Smetanova symfonická báseň Vltava a s příchodem letní noci zahraje orchestr část ze Šostakovičovy Deváté symfonie, která byla v roce 1945 premiérovaná v očekávání mohutného vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Místo velkého vokálně-instrumentálního díla však zazněla krátká symfonie plná lehkosti, vtipu a tragiky schované pod jízlivou ironii. Úřady následně její další uvádění zakázaly.

Tíži nenaplněného lidského očekávání v Sovětském svazu odlehčí taneční tóny Čajkovského Květinového valčíku a Intermezzo z opery Rudá Marie, skladatele a dirigenta koncertu Jana Kučery. Ten si za předlohu opery zvolil epizodu z rozhlasového seriálu Tluchořovi Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse s názvem Staliňák, pojednávající o zarytých vyznavačích komunistického režimu, kteří se tajně scházejí v podzemním bunkru pod Stalinovým poníkem. Open air koncert uzavře Čajkovského Slovanský pochod.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější