SOČR v příštím týdnu: Klavírní koncert Miroslava Srnky mezi Novákem a Martinů

V pondělí 19. prosince uvede SOČR na 5. abonentním koncertu cyklu „R – Když klasika je vášní“ hudbu tří skladatelů české hudby 20. a 21. století: Bohuslava Martinů, Jana Nováka a Miroslava Srnky. Pozvání SOČRu přijali klavírista Nicolas Hodges, zpěváci Kateřina Kněžíková, Michaela Kapustová, Jaroslav Březina a Adam Plachetka; přidají se také Pražský filharmonický a Kühnův dětský sbor. Ti všichni vystoupí pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.

Poprvé na českých koncertních pódiích bude uveden Koncert pro klavír a orchestr Miroslava Srnky v provedení britského klavíristy a skladatele Nicolase Hodgese . „Bude mít sice českou premiéru, ale ve světové premiéře byl uvedený před čtyřmi lety ve vídeňském Musikvereinu. Napsal jsem ho jako vzpomínku na Milana Slavického, který poslední půlrok svého života pořád myslel na to, že bude psát klavírní koncert. Když jsem potom dostal další šanci psát orchestrální skladbu, neviděl jsem žádné jiné řešení než napsat něco jako klavírní koncert, i když je to zřejmě nejobtížnější disciplína mezi koncertantní literaturou v soudobé hudbě. Pondělní provedení téhle skladby bych chtěl věnovat právě vzpomínce na Milana Slavického,“ uvedl Miroslav Srnka v Telefonotéce, kterou Vltava vysílala tento týden.

SOČR pod vedením Tomáše Netopila zahraje také Filharmonické tance Jana Nováka, skladatele, který je často zmiňován ve spojitosti se svou oblibou latiny a studiem u Bohuslava Martinů, jehož Kytice večer zakončí. Vokálně-instrumentální cyklus psal Martinů na lidové texty vybrané ze sbírky Františka Sušila, z níž často čerpal. V souboru malých kantát, přerušovaných na některých místech instrumentálními čísly, vystoupí Kateřina Kněžíková, Michaela Kapustová, Jaroslav Březina, Adam Plachetka a dále Pražský filharmonický a Kühnův dětský sbor, jejichž sbormistry jsou Lukáš Vasilek a Jiří Chvála.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější