SOČR ukáže nové možnosti propojení hudby a filmu v „symfonickém kině“

Ve čtvrtek 19. března 2020 zažijí návštěvníci Fora Karlín unikátní koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého zazní koncertní provedení slavných baletů Dafnis a Chloé Maurice Ravela a Pták Ohnivák Igora Stravinského za doprovodu projekce stejnojmenných tanečních filmů z let 2014–2017. osobitým sólistou bude i holandský režisér Lucas van Woerkum.

Lucas van Woerkum

Symphonic Cinema je nový, inovativní typ uměleckého vyjádření – vizualizace mistrovských děl z oblasti klasické hudby. Hudba se provádí synchronně s promítaným filmem, o což se stará speciálně vyvinutý software. V tomto „symfonickém kině“ se však hudebníci a dirigent nepřizpůsobují obrazu. Jejich podání se odvíjí zcela svobodně, bez omezení, podle interpretačních představ, tvůrčího cítění a záměrů; přizpůsobuje se film.

Holandský režisér Lucas van Woerkum, autor tohoto invenčního přístupu k propojení hraného filmu a živého hudebního doprovodu, využívá software, který mu umožňuje usměrňovat tempo filmového obrazu podle dirigenta a hry orchestru. Přizpůsobuje tempo a dynamiku, videozáznam neustále synchronizuje s aktuálním výrazem hudebníků, čímž teprve během koncertu definitivně dotváří vizuální vyprávění, a stává se tudíž jedním z interpretů, „obrazovým sólistou“.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=wqb0zrm_jOo[/spvideo]

Filmy Daphnis & Chloé a Firebird (Pták Ohnivák), které zhlédnou diváci pražského koncertu, jsou zatím posledními počiny Lucase van Woerkuma vzniklými v rámci jeho projektu Symphonic Cinema. V červnu 2010 van Woerkum poprvé vyzkoušel tuto ideu během uvedení své prvotiny Sophia ve Velké síni Royal Concertgebouw v Amsterdamu s orchestrem UvA. Téhož roku byl pověřen, aby za užití téže technologie zfilmoval pro Royal Concertgebouw Orchestra kompozici Scale skladatele Willema Jethse. Na jaře 2011 měl premiéru film Ostrov smrti, založený na živě prováděné hudbě Sergeje Rachmaninova. Roku 2018 vznikla nová produkce, tentokrát na Ravelovu hudbu k baletu Dafnis a Chloé. Premiéru hrála Nizozemská filharmonie, opět v Royal Concertgebouw. V Manchesteru se projektu ujal orchestr BBC Philharmonic, úspěšné bylo i uvedení v londýnském Barbican Center. V probíhající sezoně se Symphonic Cinema představí publiku v Bruselu, Liège, Tchaj-čungu – a také v Praze.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější