SOČR rozezní Dvořákovu síň Rudolfina hudbou 20. století

Pestrý program představující českou, anglickou a ruskou hudbu dvacátého století přinese pražskému publiku hostování předního izraelského dirigenta llana Volkova u Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Pondělní večer 22. ledna 2024 otevřou v 19.30 Symfonické variace, které Viktor Kalabis složil na popud České filharmonie a jejího někdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna. Následovat bude Sinfonia da Requiem, jejíž název i názvy jednotlivých vět odkazují k latinské mši za zemřelé. Šestadvacetiletý Benjamin Britten dílo složil v roce 1940 jako requiem za své rodiče. Promítla se do něj i temná atmosféra počátku druhé světové války.

Večer vyvrcholí Sedmou symfonií, posledním velkým dílem Sergeje Prokofjeva. Skladba vznikla na objednávku redakce pořadů pro děti a mládež moskevského rozhlasu. Ačkoli v ní můžeme rozpoznat hravé motivy odkazující na dětský svět, Prokofjev vytvořil propracované dílo, jehož melancholické vyznění dráždilo sovětské úřady natolik, že po těžce nemocném skladateli vyžadovali jeho přepracování.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější