úterý, 4. únor 2020

SOČR připomene Vítězslavu Kaprálovou, spolu s Markem Kozákem uvede její Koncert d moll

Napsal(a) 

Dirigent Robert Jindra povede další abonentní koncert rozhlasového orchestru SOČR. Na programu budou skladby Vincenta d'Indyho či Césara Francka a také Koncert pro klavír a orchestr d moll Vítězslavy Kaprálové v podání Marka KozákaPřímý přenos z Dvořákovy síně Rudolfina odvysílá v pondělí 17. února Český rozhlas Vltava a záznam nabídne o dva dny později Český rozhlas D-dur. 

Brněnskou rodačku Vítězslavu Kaprálovou, žákyni Bohuslava Martinů, zná veřejnost nejen díky tomu, že byla na našem území první výraznou skladatelkou a emancipovanou umělkyní. Její jméno proslulo i skrze okolnosti soukromého života, o nichž se mnohé dočteme v knize Podivné lásky od Jiřího Muchy. Klavírním koncertem d moll absolvovala jako dvacetiletá brněnskou konzervatoř.

Vincent d'Indy studoval nejprve práva, ale nakonec přece jen plně rozvinul hudební nadání a zařadil se mezi nejrespektovanější francouzské skladatele své doby. V legendě La Forêt enchantée („Kouzelný les“), poprvé uvedené v roce 1878, projevil pozoruhodný smysl pro instrumentaci.

César Franck dokončil svou jedinou symfonii v šestašedesáti letech a uzavřel tak tvůrčí odkaz. Při premiéře v Paříži vzbudila vcelku chladné reakce, asi i pro výrazný střet francouzského a německého hudebního dědictví. Různé tradice a podněty však tato symfonie spojuje s mimořádným umem.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.