SOČR představuje program druhé sezony s Petrem Popelkou v čele orchestru

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v nové koncertní sezoně 2023/24 představí bohatou dramaturgii včetně čtyř premiér a pozve své posluchače do nové koncertní řady v Betlémské kapli, která nahradí cyklus v Anežském klášteře. Vystoupí sólisté a dirigenti Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, María Dueñas, Omer Meir Wellber, Ilan Volkov nebo Brad Mehldau. Celkem pět koncertních řad nabídne dohromady 29 koncertů. V čele SOČRu bude stát již druhou sezonu šéfdirigent Petr Popelka a hlavní hostující dirigent Robert Jindra.

Pro nastávající sezonu máme jediný hlavní cíl: oslovit naší nabídkou a hudbou co nejširší publikum tak, aby lidé v České republice byli na náš jediný rozhlasový orchestr po právu hrdí. Český rozhlas, který letošní rok slaví 100 let od svého založení, je v mých očích symbolem svobody novodobé historie naší země a jeho symfonický orchestr svými aktivitami opravdovým kulturním pokladem,“ těší se z nové sezony šéfdirigent Petr Popelka, který v abonentní řadě R – Klasika v Rudolfinu přivítá hosty zvučných jmen: houslistku Maríu Dueñas, rodačku z Granady, která na sebe upozornila vítězstvím v Mezinárodní soutěži Yehudi Menuhina a na zahajovacím večeru přednese Houslový koncert E. W. Korngolda. Dále jazzového klavíristu Eldara Djangirova, v jehož podání zazní Rapsodie v modrém, nebo cembalistu Mahana Esfahaniho, který provede českou premiéru skladby Standstill od Miroslava Srnky. Cyklem Má vlast Bedřicha Smetany orchestr oslaví Rok české hudby. Hlavní hostující dirigent Robert Jindra představí ve světové premiéře novou kompozici pro mezzosoprán, baryton a orchestr, kterou složil Šimon Voseček na objednávku SOČRu a zhudebnil v ní erotickou poezii francouzských satirických básníků 17. století.

María Dueñas, foto Tam Lan Truong

Řada R – Klasika v Rudolfinu slibuje i koncert s finskou dirigentkou Evou Ollikainen, Berliozovou Fantastickou symfonií a sourozenci Tanjou a Christianem Tetzlaffovými, v jejichž podání posluchače čeká Dvojkoncert pro housle a violoncello od Johannesa Brahmse. Český debut má před sebou izraelský dirigent Omer Meir Wellber. Stane se tak v rámci programu, jehož ozdobou bude legendární lotyšský houslista Gidon Kremer v hudbě Philipa Glasse. Díla autorů 20. století, Kalabise, Brittena, Smolky a Prokofjeva, představí dirigent Ivan Volkov. Slavný Griegův klavírní koncert zazní v podání klavíristky Marianny Shirinyan pod taktovkou Olariho Eltse, který s orchestrem nastuduje i symfonický dokument zkomponovaný speciálně ke 100. výročí Českého rozhlasu. Lukáš Hurník jej nazval Radio. Dirigent Petr Altrichter uvede program z hudby českých skladatelů tří generací, které spojuje vztah učitel–žák; posluchače tak čeká setkání s triem Suk–Dvořák–Martinů.

Řada P – Premium v této sezoně zahrnuje celkem tři koncerty. První z nich se uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu, kde SOČR představí výběr z baletu Louskáček. I druhý koncert povede Petr Popelka, tentokrát v Betlémské kapli, kde zaznějí skladby Vivaldiho, Mozarta, Salieriho a Josefa Matěje. Třetím koncertem oslaví orchestr narozeniny Českého rozhlasu mimo prostředí tradičních sálů. Open-air koncert v Riegrových sadech nabídne rockové hity z repertoáru kapel Pink Floyd, Queen, U2, AC/DC, Deep Purple nebo Led Zeppelin.

Omer Meir Wellber, foto Luca Pezzani

Nově jsme pojali koncertní řadu, doposud nabízenou v Anežském klášteře. SOČR se zde představuje v pozici komorního orchestru a zájem publika o tento druh koncertů skutečně narůstá. Abychom mohli více využít potenciálu symfonického orchestru a také mohli nabízet více míst v sále, rozhodli jsme se změnit prostor na Betlémskou kapli. Jedná se též o velmi tradiční koncertní prostředí a věřím, že chystaný repertoár raného romantismu a 20. století naši posluchači ocení,“ zve do nového koncertního prostoru ředitel orchestru Jakub Čížek. Hned prvního koncertu řady B – Betlémská kaple se chopí dirigent Robert Jindra a spolu se třemi hvězdnými zpěváky uvede díla Brittena a Šostakoviče, klasiků hudby 20. století, které sice dělila železná opona, ale dobře znali svou tvorbu, spojoval je vzájemný obdiv a později přátelství. Dále za doprovodu SOČRu vystoupí dirigent a v Koncertu Mendelssohna-Bartholdyho i houslista Fedor Rudin. Představí se i vítězka Concertina Praga 2022, houslistka Diana Chaucheva kompozice současné skladatelky Jany Vöröšové, inspirované knihou Chlapeček a Dálka od Daisy Mrázkové. Finální z koncertů v Betlémské kapli je zadán pro díla Korngolda a Prokofjeva – v jeho Koncertantní symfonii přednese sólo violoncellista Andreas Brantelid.

Gidon Kremer, foto Angie Kremer

V řadě N – Nové horizonty je připraven program netradičních zážitků. Na preludia a fugy Johanna Sebastiana Bacha bude improvizovat jazzový klavírista Brad Mehldau; provede rovněž vlastní Koncert pro klavír a orchest. V galerii DOX+ se otevře krajina současné jazzové trubky, živé ambientní elektroniky a symfonického zvuku – to vše díky spolupráci Michala Rataje, Oskara Töröka a Jaromíra Honzáka. Sólista nominovaný na cenu Grammy, talentovaný mladík, který koncertuje od dětských let Eldar Djangirov se představí se svým triem. Celou řadu zakončí dvě dámy, Beata Hlavenková, jedna z nejvýraznějších současných muzi­kantek s nadžánrovým autorským rukopisem, a jazzová klavíristka Kristina Barta.

Všechny koncerty z Rudolfina tradičně vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava, jejich záznamy pak uvede vždy následující středu Český rozhlas D-dur. Další vybrané koncerty SOČRu, pořádané v DOX+, Betlémské kapli a ve Studiu 1, nabídne ČRo Vltava ze záznamu.

Předprodej abonentních a jednotlivých vstupenek bude zahájen v úterý 2. května. Od tohoto data si zájemci mohou zakoupit abonentní vstupenky do koncertní řady R – Klasika v Rudolfinu a komorního cyklu B v Betlémské kapli, stejně jako jednotlivé vstupenky na koncerty z cyklů P, N, S a na veřejné generální zkoušky. Jednotlivé vstupenky na koncerty řady R a B bude možné zakoupit od 15. května.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější