SOČR představuje novou sezonu: Do Prahy přijede Ian Bostridge nebo Brad Mehldau

Symfonický orchestr Českého rozhlasu zveřejnil plány na příští sezonu. V ní bude pokračovat s šéfdirigentem Alexandrem Liebreichem, hlavním hostujícím dirigentem zůstává Marek Šedivý, který s orchestrem prodloužil spolupráci do června 2022. Nově se některé koncerty SOČRu budou konat v koncertním sále DOX+, zazní premiéry skladeb psané přímo pro SOČR nebo díla českých a zahraničních autorů, která se na koncertních pódiích objevují zřídka. Přijede Ian Bostridge, Benjamin Grosvenor nebo Brad Mehldau.

Rezidenčním umělcem sezony bude violoncellista Jean‑Guihen Queyras, který bude hrát hudbu Haydna, Dvořáka nebo Strausse. Tenorista Ian Bostridge provede Sokrata od Erika Satieho, americký jazzový klavírista Brad Mehldau bude improvizovat na Bachovu hudbu a v české premiéře zahraje také svůj Klavírní koncert. Cembalista Mahan Esfahani provede Concert champêtre Francise Poulenca, v Houslovém koncertu č. 2 Bély Bartóka se představí Elina Vähälä z Finska.

Vedle re­pertoárových děl se objeví na programu řada méně hraných skladeb, třeba Klavírní koncert Radima Drejsla, který zahraje Karel Košárek, Symfonie Fis dur Ericha Wolf­ganga Kornolda, nebo Brittenův klavírní koncert s Benjaminem Grosvenorem. V premiéře zazní Virus, koncert pro violu Jitky Hosprové od Zbyňka Matějů, novinkou přispěje také Jana Vöröšová, která zkomponovala skladbu pro SOČR a Dětský pěvecký sbor ČRo. V české premiéře uvede SOČR Houslo­vý koncert Toshia Hosokawy, jednoho z nej­významnějších japonských autorů. V rámci řady Nové horizonty vzdají čeští jazzmani sdružení kolem klavíristy a skladatele Tomáše Sýkory poctu skladateli, klavíristovi a pedagogovi Karlu Růžičkovi. Výjimečný jazzový večer slibuje také uvedení skandinávského projektu E.S.T. Symphony v Centru současného umění DOX.

SOČR v podzimní části sezony čeká japonské turné, kde v průběhu sedmnácti listopadových dní vystoupí v devíti městech Japonska. V druhé části sezony orchestr odcestuje do Vídně, kde zahrají společně s Bradem Mehldauem v Konzerthausu a dále navštíví Velikonoční festival L. van Beethovena ve Varšavě nebo Dresdner Musikfestspiele.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější