SOČR na pátek připravuje mimořádný koncert s Petrem Popelkou a Josefem Špačkem

Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravuje na pátek 8. ledna mimořádný koncert, ve kterém se s ním vůbec poprvé představí Petr Popelka, šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru KORK v Oslo a hlavní hostující dirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava. Hudební večer bez publika z Dvořákovy síně Rudolfina vysílá od 20 hodin v přímém přenosu stanice ČRo Vltava, živý stream bude k dispozici na facebookovém profilu SOČRu a na stránkách orchestru. Záznam pak nabídne ve středu 13. ledna od 20 hodin ČRo D-dur.

Petr Popelka své první vystoupení se SOČRem zahájí Koncertem pro malý orchestr francouzského neoklasika Alberta Roussela, mimo jiné velmi ctěného a obdivovaného Bohuslavem Martinů, který byl v dospělosti jeho žákem. Uznání bylo vzájemné – Roussel totiž poznal v mladém muži mimořádný talent a údajně prohlásil, že jeho učitelskou pýchou bude jednou Martinů.

A bude to právě První houslový koncert Bohuslava Martinů v podání Josefa Špačka, který uslyšíme hned po Rousellovi. „Tento koncert nezní na koncertních podiích často, je to však skvělá, vtipná a virtuózní skladba a my se moc těšíme na její provedení,“ shodují se interpreti.

Martinů svůj první koncert pro housle a orchestr zkomponoval v Paříži v letech 1932–33 na objednávku amerického houslového virtuóza Samuela Dushkina. Za skladatelova života nebyl proveden a po jeho smrti byl dokonce dlouho považován za ztracený. Až v roce 1973 jej nastudoval Josef Suk ve světové premiéře s Chicago Symphony Orchestra a dirigentem Georgem Soltim. Deset dní poté jej Suk zahrál v Praze s Českou filharmonií a Václavem Neumannem.

Celý večer vyvrcholí symfonickou suitou Šeherezáda ruského klasika Nikolaje Rimského-Korsakova. „Vznikla roku 1888 a opírá se o nesmírně populární námět, sbírku arabských lidových pohádek, bajek, anekdot a dalších příběhů Tisíc a jedna noc. Druhým zdrojem inspirace byly Korsakovovy plavby, hodiny strávené na moři. Těšit se můžete na kompozici neobyčejně efektní, půvabnou a vyhledávanou mimo jiné pro svou zvukomalebnost, pestrou instrumentaci a bohatost melodických linií,“zve k poslechu dramaturg SOČRu Josef Třeštík.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější