Smetanova Litomyšl hlásí zájem o Smetanovy opery i galakoncert Freddieho De Tommaso

Národní festival Smetanova Litomyšl, který se stane ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, spustil začátkem listopadu prodej balíčků s operami nejslavnějšího litomyšlského rodáka. Milovníci Smetanových oper, jež festival kompletně uvede v jednom ročníku poprvé ve své téměř osmdesátileté historii, projevili o balíčky nebývalý zájem. Pořadatelé proto uvolnili do prodeje další místa. Vstupenky na všechny programy 66. ročníku Smetanovy Litomyšle, jenž potrvá od 8. června do 7. července 2024, bude možné zakoupit od 6. března.

„Největší zájem je o balíček, který obsahuje Libuši a Čertovu stěnu. V těsném závěsu je pak balíček s Prodanou nevěstou a Daliborem. Hned po spuštění prodeje se ovšem objevilo několik desítek fanoušků, jež se rozhodli vyslechnout polovinu či dokonce všechny Smetanovy opery,“ říká Karel Telecký, ředitel marketingu a obchodu Národního festivalu Smetanova Litomyšl, a dodává: „Když jsme balíčky vymýšleli, chtěli jsme největším milovníkům Smetanových oper umožnit, aby se na jubilejní rok mohli v náležitém předstihu připravit. Vůbec nás nenapadlo, že zájemců bude tolik. Zcela upřímně nás to zaskočilo, ale máme pochopitelně velkou radost. A těší nás i velký zájem o galakoncert Freddieho De Tommaso, který v Litomyšli uskuteční své debutové vystoupení v České republice.“

Prodaná nevěsta, foto Národní divadlo Brno

Hlavním a nejslavnostnějším bodem připomínky dvoustého výročí narození zakladatele české klasické hudby na festivalu Smetanova Litomyšl bude Libuše v interpretaci České filharmonie pod taktovkou Jakuba HrůšiKateřinou Kněžíkovou v titulní roli. Vedle Libuše si ovšem pozornost zaslouží i další Smetanovy opery. Dalibora, drama o touze po pomstě, milostné vášni i politických intrikách, nastuduje Janáčkova opera Národního divadla Brno v koprodukci s Velšskou národní operou pod taktovkou Tomáše Hanuse a za vedení britského režiséra Davida Pountneye, který patří k velkým ctitelům a propagátorům české opery. Brněnský soubor přiveze i Prodanou nevěstu v nové scénické úpravě režiséra Ondřeje Havelky, jenž stojí i za novou inscenací předposlední Smetanovy opery Tajemství. Tu uvede operní soubor pražského Národního divadla. Nové nastudování Hubičky provede Opera Národního divadla Bratislava, která tímto titulem zahájila svou činnost v roce 1920. Dvě vdovy, Braniboři v Čechách a Čertova stěna zazní v podání ostravského Národního divadla moravskoslezského, které v příštím roce poprvé po čtyřiceti letech dvakrát uvede celý komplet osmi Smetanových oper.

Britsko-italský tenorista Freddie De Tommaso si získal široký ohlas svými debuty a alby. V prosinci 2021 zaskočil v opeře Tosca v Královské opeře v Covent Garden, a stal se tak ve svých 28 letech nejmladším pěvcem, který kdy roli Cavaradossiho na slavné scéně ztvárnil, a prvním Britem od roku 1963. De Tommaso nastoupil na jeviště po první přestávce, když se původně plánovaný tenorista během prvního ze tří jednání necítil dobře, a média pak jednohlasně konstatovala, že se zrodila nová hvězda. Vedle četných vystoupení v dalších prestižních operních domech jsou vysoce oceňována i jeho dvě alba – Passione a Il Tenore. Z všech těchto důvodů je Freddie de Tommaso někdy považován za následovníka Luciana Pavarottiho. Na programu jeho litomyšlského galakoncertu jsou árie z oper Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Francesca Cilei, Georgese Bizeta a slavné italské písně.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější