Slovenský mládežnický orchestr zahraje v Praze hudbu Ľubici Čekovské, mladí z Londýna přivezou Barbera

Mezinárodní hudební cyklus Musica Orbis pokračuje v červenci dvěma koncerty orchestrů mladých. Na prvním se představí Slovenský mládežnický orchestr, tři dny poté na stejném místě, v kostele sv. Šimona a Judy, vystoupí orchestr mladých hráčů z Londýna – London Schools Symphony Orchestra.

Slovenský mládežnický orchestr byl založen teprve před dvěma lety a tvoří ho studenti konzervatoří a hudebních Akademií z celého Slovenska. V Praze se představí 26. července pod vedením australského dirigenta Benjamina Bayla, který je renomovanou osobností zejména ve světě barokní hudby.

Orchestr uvede mimo jiné díla současných českých a slovenských autorů, koncert je tak i dozvukem oslav 100. výročí založení Československa. Zazní známé Clarinettino pro klarinet a smyčcový orchestr českého autora Ondřeje Kukala, ve kterém se jako sólista představí Martin Adámek. Ten od roku 2016 působí jako sólista prestižního světového souboru Ensemble Intercontemporain v Paříži. Slovenskou současnou hudbu bude zastupovat Koncert pro klavír a orchestr Ľubici Čekovské. Tato skladatelka má na svém kontě řadu mezinárodních ocenění, v současné době pracuje například na zakázce pro prestižní operní festival v Bregenz. V sólovém partu jejího klavírního koncertu se představí slovenský klavírista a improvizátor Miki Skuta.

Slovenský mládežnický orchestr, foto SMO

Poslední červencový koncert cyklu Musica Orbis pak bude patřit London Schools Symphony Orchestra z Británie, kteří se v kostele sv. Šimona a Judy představí 29. července. Před tento více než šedesát let fungující orchestr mladých se v jeho historii postavili přední světoví dirigenti jako Sir Simon Rattle, Sir Charles Mackerras nebo Sir Colin Davis. V Praze provede orchestr pod vedením uměleckého ředitele a dirigenta Petera Ashe například Koncert pro housle a orchestr Samuela Barbera. Sólového partu se ujme Thomas Bowes, který byl členem předních těles jako je London Philharmonic, Academy of St. Martin in the Fields, vedl London Symphony Orchestra, BBC Symphony Orchestra a řadu dalších.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější