Skladatelská soutěž pro nové varhany u sv. Víta

Nové varhany pro katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě poprvé oficiálně zazní 15. června 2020 na svátek svatého Víta, hlavního patrona pražské katedrály. Při slavnostní liturgii budou požehnány pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Hudební nakladatelství Českého rozhlasu a Nadační fond Svatovítské varhany nyní vyhlašují varhanní skladatelskou soutěž.

Přihlášení skladatelé v rámci soutěže odevzdají jednu samostatnou kompozici psanou pro sólové varhany v délce cca do 10 minut (může být jednovětá i vícevětá). Tato skladba musí respektovat dispozice a rejstříkování nových varhan katedrály sv. Víta. Dispozice varhan a podmínky soutěže budou zveřejněny na webových stránkách nakladatelství ČRo a na stránkách nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Termín odevzdání skladeb je 6. ledna 2020. Skladby posoudí vybraná porota ve spolupráci s nakladatelstvím ČRo. V porotě zasedne varhaník a pedagog prof. Jan Hora, hudební skladatel a pedagog prof. Ivan Kurz, varhaník a pedagog odb. as. Josef Popelka, hudební skladatel Jiří Teml a děkan PdF UHK doc. František Vaníček. Porota vybere tři skladby, jejichž nahrávky budou umístěny na stránkách ČRo. O pořadí skladeb rozhodnou posluchači v anketě. Vítěz bude znám 28. září 2020.

Mezi ceny pro autory vybraných skladeb patří peněžitá odměna a vydání vítězné skladby tiskem v nakladatelství ČRo, provedení skladby na nových varhanách v katedrále sv. Víta, včetně získání profesionální nahrávky Českým rozhlasem a uvedení nahrávky do digitální distribuce a prezentace ve vysílání rozhlasu.

Sdílet článek: