Sinfonia Varsovia bude poprvé v historii hostem MHF Leoše Janáčka

Polský orchestr Sinfonia Varsovia bude letos poprvé v historii hostem Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Orchestr byl vybrán pro Slovanský večer, který se odehraje 16. června, tedy zhruba v polovině festivalového dění, v Domě kultury města Ostravy.

Na neuvěřitelnou a krutou agresi Ruska vůči Ukrajině, na válku, kterou nikdo v 21. století v Evropě nečekal, reaguje samozřejmě i náš festival. Program koncertu je zcela záměrně a speciálně vystavěn se silným odkazem k Ukrajině,“ říká ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Po Tiché hudbě ukrajinského autora Valentina Silvestrova, která posluchače symbolicky provede ruinami Charkova a Mariupolu, zazní taktéž v české premiéře symfonická báseň Step Zygmunta Noskowského, polského současníka Antonína Dvořáka, jež zavede publikum do širých rovin východního Polska. „Osudová“ symfonie Ludwiga van Beethovena, která má nadčasový a stále silný a době nepodléhající morální apel a humanitní rozměr, mimořádný večer uzavře.

Sinfonia Varsovia vystoupí pod vedením Yaroslava Shemeta. Teprve pětadvacetiletý polský dirigent ukrajinského původu patří mezi velké naděje mladé dirigentské generace. Pozvání ke speciálnímu festivalovému koncertu tak dostal především pro jeho dosavadní umělecké výsledky, ale ukrajinský původ mladého umělce dodává výjimečnému koncertu ještě další rozměr.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější