pondělí, 8. červen 2020

Simon Rattle a Magdalena Kožená se vrací k České filharmonii. Na benefici vystoupí i studenti

Napsal(a) 

, foto Petra Hajská foto: Petra Hajská

Čtvrtý a poslední benefiční koncert z cyklu Pomáháme s Českou filharmonií se uskuteční v sobotu 13. června ve 20 hodin. Českou filharmonii a Českou studentskou filharmonii bude řídit dirigent Sir Simon Rattle. Na programu bude výběr z Dvořákových Slovanských tanců, mezzosopranistka Magdalena Kožená zazpívá písně Gustava Mahlera a Luciana Beria. Ve spolupráci s Českým červeným křížem se benefice tentokrát zaměří na zviditelnění pravidelného dárcovství krve a podpoří také Nadační fond Magdaleny Kožené a s ním i základní umělecké školy. Koncert, který bude součástí projektu ZUŠ Open, bude v přímém přenosu vysílán na ČT art a na Facebooku.

Můj dlouholetý kolega a přítel Simon Rattle v loňské sezoně poprvé dirigoval Českou filharmonii. Orchestr si očividně zamiloval, takže se nám ho podařilo přesvědčit, aby se spolu s Magdalenou Koženou vrátil a ujal se taktovky na koncertě Pomáháme s Českou filharmonií IV. V rámci programu vystoupí i Česká studentská filharmonie. Koncert proto bude věnován Nadačnímu fondu Magdaleny Kožené, který se zaměřuje na podporu základních uměleckých škol,“ vysvětluje šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. Debut Simona Rattla s Českou filharmonií se uskutečnil ve třech koncertech loni na přelomu února a března a patřil k vrcholům 123. sezony ČF.

Pracovat s Českou filharmonií je samozřejmě vždy veliká radost, patří mezi skutečně skvělé světové orchestry. Poté, co poslední měsíce vyplňovalo ticho, bude příležitost tvořit hudbu v jednom prostoru spolu s dalšími hudebníky velmi emotivním zážitkem, hostina po období hladovění,“ říká Simon Rattle a dále pokračuje: „Měl jsem pocit, že v takové době by v programu měl silně zaznívat prvek radosti a že Dvořákovy tance a jejich melancholická radost, nebo možná radostná melancholie, jsou ideální. Doufám, že to bude pro všechny skutečná oslava toho, že opět můžeme začít žít hudebním životem.

, foto Julia Wesely foto: Julia Wesely

Sobotní koncert České filharmonie, na kterém Magdalena Kožená zazpívá pět písní na slova Friedricha Rückerta od Gustava Mahlera a Lidové písně Luciana Beria, je zároveň součástí letošního ročníku ZUŠ Open. Vybraní žáci základních uměleckých škol dostanou krásnou příležitost vystoupit společně s Českou studentskou filharmonií, která v rámci programu zahraje tři Slovanské tance Antonína Dvořáka. Jsem překvapená, jak rychle dokázali nastudovat své party, a doufám, že to pro ně bude inspirace i do budoucí práce,“ zdůrazňuje Magdalena Kožená.

Benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií IV podpoří vedle základních uměleckých škol i pravidelné dárcovství krve v souvislosti se Světovým dnem dárců krve, který připadá na neděli 14. června. „Jsme velmi rádi, že se i Česká filharmonie rozhodla podpořit myšlenku bezpříspěvkového dárcovství krve a spolu s Českým červeným křížem vyzývá ty, kteří jsou zdraví, aby se mezi dárce krve zařadili. Ročně se u nás novými dárci krve stane kolem 27 tisíc lidí, ale k zamezení poklesu dárcovské populace potřebujeme každoročně navíc dalších asi šest tisíc lidí. Věříme, že se najdou, aby v duchu motta letošního Světového dne dárců krve učinili svět zdravějším místem,“ doufá docent Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

Na zkouškách a v průběhu koncertu budou platit doporučená bezpečností a hygienická opatření odpovídající aktuální epidemiologické situaci. Členové orchestru a další účinkující budou před koncertem otestováni na přítomnost nového typu koronaviru. V hledišti zasedne 500 posluchačů, mezi nimi i žáci základních uměleckých škol a partneři České filharmonie.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.